Wymiana kabli w ramieniu Wega JPS 352P

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Wymiana kabli w ramieniu Wega JPS 352P

#1

Post autor: grummer »

Zapewne spotkam się z głosami sprzeciwu. Otóż parę osób zna mój problem, mianowicie dotyczy on urwanych kabli w ramieniu. Otrzymałem komplet świetnie wykonanych kabelków do ramienia i sygnałówek (jeszcze raz dziękuję Zbyszku za fachową robotę) i jak patrzę na to ile precyzyjnej roboty mnie przy tym czeka, to mnie skręca. Nie znam się na tym kompletnie, pierwszy raz rozbierałem swój gramofon i szczerze mówiąc żałuję. Myślałem, że pójdzie mi tak łatwo jak z laptopami(tak serwisuję hobbistycznie komputery), jednak się przeliczyłem. W internecie nie ma nawet serwisówki do mojego modelu (Wega JPS 352P = Sony PS-T25), a jak jest to płatna. Dodam, że kable urwałem przy składaniu wszystkiego do kupy po nieszczęsnym smarowaniu windy ramienia. Nie lutowałem nigdy kabli do płytki drukowanej, nie chciałbym jej przegrzać. Czuję, że spieprzę temat. Nie posiadam również tak małych grotów do lutownicy. Mam w planach kupić kiedyś jakiś tani popsuty gramofon i ćwiczyć na nim. Obecnie jednak chcę tylko słuchać muzyki i nie martwić się niczym innym. Szukam zaufanego i uczciwego człowieka na tym forum, który podjąłby się wymiany kabelków w ramieniu, wymiany kabli sygnałowych oraz złożenia tego wszystkiego do kupy. Jestem z Legnicy i do kogoś w okolicy to nie problem podjechać. W grę wchodzi również wysyłka do innego miasta. Oczywiście pokryję koszty naprawy i przesyłek w obie strony.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#2

Post autor: vinylpiotrek »

grummer pisze:Nie lutowałem nigdy kabli do płytki drukowanej, nie chciałbym jej przegrzać.
Jedziesz zwykłą kolbą!
Obrazek
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#3

Post autor: grummer »

Ale muszę też przylutować kabelki do gniazda headshella. Tego nie zrobię zwykłym grotem.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#4

Post autor: zbyszek1982 »

grummer pisze:Nie lutowałem nigdy kabli do płytki drukowanej, nie chciałbym jej przegrzać.
Nic nie lutuj do żadnej płytki. Masz tylko wciągnąć przewody do ramienia i przylutować do gniazda headshella. Ta płytka nie jest Ci na nic potrzebna.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#5

Post autor: grummer »

zbyszek1982 pisze:
grummer pisze:Nie lutowałem nigdy kabli do płytki drukowanej, nie chciałbym jej przegrzać.
Nic nie lutuj do żadnej płytki. Masz tylko wciągnąć przewody do ramienia i przylutować do gniazda headshella. Ta płytka nie jest Ci na nic potrzebna.
Jezu, ja już nic nie rozumiem. To w takim razie jak to ma działać, kiedy przewody będą przylutowane tylko do gniazda headshella ;)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#6

Post autor: vinylpiotrek »

Nazywasz łączówkę płytką?
Obrazek
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#7

Post autor: zbyszek1982 »

grummer pisze:Jezu, ja już nic nie rozumiem. To w takim razie jak to ma działać, kiedy przewody będą przylutowane tylko do gniazda headshella

Masz zrobiony przewód sygnałowy z chinchami i kablem od masy. Do przewodów sygnałowych masz od razu przylutowane przewody do ramienia. Twoim zadaniem jest wciągnięcie czterech cienkich przewodów do ramienia i przylutowanie ich do gniazda headshella. Potem musisz przylutować masę ramienia i gramofonu do kabelka masy, który jest razem z przewodami sygnałowymi.

Fabrycznie zamontowaną płytkę do której były przylutowane oryginalnie kable sygnałowe i przewody od ramienia wywalasz, bo nie jest Ci do niczego potrzebna.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#8

Post autor: grummer »

W takim razie zupełnie nie wiedziałem, że płytka już nie będzie potrzebna. Teraz dopiero jak popatrzyłem na to jeszcze raz to dopiero zrozumiałem... No nic w takim razie poziom trudności spada i w sumie powinienem sobie powadzić z tym sam... Wybacz, chyba nie do końca dobrze zinterpretowałem Twoją wiadomość na privie. Tak, czy siak na pewno napiszę, jeśli będę miał z tym problem. A gdzie przylutować ten czarny przewód masy?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#9

Post autor: zbyszek1982 »

grummer pisze:W takim razie zupełnie nie wiedziałem, że płytka już nie będzie potrzebna. Teraz dopiero jak popatrzyłem na to jeszcze raz to dopiero zrozumiałem... No nic w takim razie poziom trudności spada i w sumie powinienem sobie powadzić z tym sam... Wybacz, chyba nie do końca dobrze zinterpretowałem Twoją wiadomość na privie. Tak, czy siak na pewno napiszę, jeśli będę miał z tym problem. A gdzie przylutować ten czarny przewód masy?
Zrób zdjęcie wnętrza gramofonu, to ci pokażę.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#10

Post autor: grummer »

Wysyłam zdjęcie w załączniku. To stare zdjęcie, kiedy kabelki były jeszcze całe. Na razie gramofon mam skręcony, czekam na nieszczęsną śrubkę od ramienia, aż będzie naprawiona przez znajomego.
Załączniki
P1260008.JPG
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#11

Post autor: zbyszek1982 »

Zrób tak.

- Płytkę przykręć z powrotem na miejsce i zapamiętaj gdzie są przylutowane czarne kabelki.
- Odlutuj wszystkie kable z płytki.
- Wywal stary kabel sygnałowy.
- Nowy kabel sygnałowy (gruba część) poprowadź tak jak narysowałem na zdjęciu.
- Wyciągnij kabelki od ramienia z tej plastikowej przezroczystej rurki, tak żeby były luźne.
- Wykręć gniazdo headshella, i odrobinę pociągając za kable sprawdź które kabelki są do niego przylutowane (masa ramienia może być przylutowana gdzie indziej).
- Jak już będziesz wiedział które kabelki są przymocowane do headshella, to przyczep do nich cztery nowe kabelki od nowego kabla sygnałowego, a następnie ostrożnie wciągnij je do ramienia wyciągając jednocześnie stare kable. (Jeżeli masa ramienia też jest przylutowana do gniazda headshella, możesz dodać piąty przewód na masę).
- Jak już nowe kable wyjdą z ramienia na jego końcu, to je odczep od tych starych i wyprostuj.
- Sprawdź ułożenie kabli w gnieździe headshella i je po kolei odlutuj.
- Przylutuj nowe kabelki do gniazda headshella w miejsce starych.
- Zamocuj gniazdo headshella z powrotem w ramieniu (możliwe że będziesz musiał trochę pociągnąć za kabelki od wewnątrz gramofonu, żeby się schowały.
- Sprawdź miernikiem, czy masz przejście od pinów w headshellu do wtyczek, oraz poprawność ułożenia kabli.
- Czarne kabelki masy od ramienia przylutuj z powrotem do punktu lutowniczego na płytce. W tym samym miejscu przylutuj czarny kabelek od masy, który masz przy kablach sygnałowych.
- Sprawdź miernikiem, czy masz przejście z dowolnego metalowego punktu gramofonu do końca kabelka masy przy wtyczkach.
- Skręć gramofon, zamocuj wkładkę, podłącz do wzmacniacza i sprawdź czy nic nie buczy.
- Jak nie buczy, to znaczy, że się udało :)
P1260008.JPG
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#12

Post autor: Pawelec »

Zastanawiam się na czym polega fenomen pozbycia się płytki :?: I tak musi wykonać połączenie z kablami sygnałowymi. Płytka jest przykręcona stabilnie do obudowy i w ten sposób zabezpiecza delikatne przewody ramienia. Czy naprawdę brak ekranu na połączeniu lutowym jest słyszalny? Może ja też powinienem zmienić w swoim ramieniu gniazdo połączeniowe kabli sygnałowych z bazą ramienia? Na zdjęciu sprawa jest bardzo prosta. Wykonać prawidłowe luty na płytce zwykłą lutownicą, przykręcić płytkę i sprawa załatwiona. Ważna staranność i podstawowe zasady takich połączeń ;) . Nic trudnego.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#13

Post autor: zbyszek1982 »

Pawelec pisze:Zastanawiam się na czym polega fenomen pozbycia się płytki :?: I tak musi wykonać połączenie z kablami sygnałowymi. Płytka jest przykręcona stabilnie do obudowy i w ten sposób zabezpiecza delikatne przewody ramienia. Czy naprawdę brak ekranu na połączeniu lutowym jest słyszalny? Może ja też powinienem zmienić w swoim ramieniu gniazdo połączeniowe kabli sygnałowych z bazą ramienia? Na zdjęciu sprawa jest bardzo prosta. Wykonać prawidłowe luty na płytce zwykłą lutownicą, przykręcić płytkę i sprawa załatwiona. Ważna staranność i podstawowe zasady takich połączeń ;) . Nic trudnego.
Kolega ma już zrobione gotowe okablowanie od wtyczek po kabelki do gniazda headshella. Kable sygnałowe (tę grubą część) można bez problemu umocować w środku i bez płytki. A płytkę warto zostawić, żeby przylutować do niej wszystkie kable masy.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#14

Post autor: Pawelec »

Aaaaaaaaa, odwaliłeś kawał dobrej roboty wcześniej :D . Sorry nie powinienem wtrącać się nie w czasie. Umknęło mi trochę z wcześniejszych poczynań. Powodzonka :)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Szukam entuzjasty, który podejmie się małej naprawy

#15

Post autor: grummer »

Dzięki wielkie, no to będę walczył ;) Pewnie napotkam się z trudnościami, więc na bieżąco będę pisał i robił foty ;)
ODPOWIEDZ