AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#16

Post autor: Wojtek »

Może dlatego, że miałeś dość słaby gramofon ze słabą wkładką (w dodatku pewnie ze zjechaną igłą)?
meckert pisze:Co do AEG ktory posiadam obecnie - ustawiłem przeciwwagę ramienia na 1 ... czy to coś pomoże w kwestii żywotności płyt ?
No niestety, tak do końca to to nie działa :) Przy słabszym nacisku niż zalecany igła nie siedzi zbyt pewnie w rowku i ociera się o górne partie rowka. Nic wskazanego.

Moim zdaniem za bardzo chcesz kombinować meckert :)
Ja rozumiem, że ten sprzęt to prezent itd., ale powiem Ci że wiele osób już się przesiadło z tego typu sprzętów na coś porządniejszego i raczej nie oglądają się za siebie.
Nawet twórca tego wątku, Obywatel, ostatecznie kupił starszy gramofon Unitry na allegro :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#17

Post autor: Obywatel »

Tzn. ustawiłeś nacisk na 1g i to działa poprawnie? To w takim razie to nie może być wkładka piezo :think:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#18

Post autor: Wojtek »

Obywatel, teraz ty również zaczynasz wątpić w słowa producenta sprzętu? :)
Weseli jesteście ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#19

Post autor: Obywatel »

Bo mi to się po prostu wszystko nie klei z tym gramofonem. Jego idea jest bez sensu. On posiada wszystkie cechy dobrego gramofonu i... krystaliczną wkładkę. Kto to wymyślił? :roll:

Chciałbym usłyszeć jak to gra. meckert, czy można by Cię prosić o zrobienie mp3-ki tym gramofonem i wrzucenie jej na Wrzutę?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#20

Post autor: Krzyś »

Obywatel pisze:meckert, producent odpowiedział mi, że bez ingerencji w konstrukcję mechaniczną i elektryczną gramofonu nie można przejść na wkładkę MM. Ten gramofon - przyznam - to było dla mnie zdziwko i rozczarowanie roku. Wyglądem i opisem obiecuje bardzo wiele a tu wkładka piezo :roll:
Wydaje mi się, że można tam zainstalować wkładkę MM bez większego problemu i to bez żadnych zmian mechanicznych. a co do zmian elektrycznych to wystarczy wyprowadzić przewody bezpośrednio od wkładki do zewnętrznego wzmacniacza. Ew. pokombinować jakoś bardziej i np. zamontować do środka preamp vivanco i wpiąć się w tor m. cz. gdzieś po fabrycznym preampie
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#21

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:a co do zmian elektrycznych to wystarczy wyprowadzić przewody bezpośrednio od wkładki do zewnętrznego wzmacniacza. Ew. pokombinować jakoś bardziej i np. zamontować do środka preamp vivanco i wpiąć się w tor m. cz. gdzieś po fabrycznym preampie
No tak, to "tylko" tyle jest do przerobienia :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#22

Post autor: meckert »

Obywatel pisze:Tzn. ustawiłeś nacisk na 1g i to działa poprawnie? To w takim razie to nie może być wkładka piezo :think:
Ustawiłem przeciwwagę na 1 na podziałce. Nie wiem ile to gr.
Obywatel pisze:Bo mi to się po prostu wszystko nie klei z tym gramofonem. Jego idea jest bez sensu. On posiada wszystkie cechy dobrego gramofonu i... krystaliczną wkładkę. Kto to wymyślił? :roll:

Chciałbym usłyszeć jak to gra. meckert, czy można by Cię prosić o zrobienie mp3-ki tym gramofonem i wrzucenie jej na Wrzutę?
Mówisz - masz : http://w176.wrzuta.pl/audio/2dR4l78FVPJ ... _krew_boga

Zaznaczam że nagrywałem z gniazda słuchawkowego we wzmacniaczu Unitra Aida, a i płyta też już parę gramofonów zwiedziła. Czekam na opinie.
Wojtek pisze:Może dlatego, że miałeś dość słaby gramofon ze słabą wkładką (w dodatku pewnie ze zjechaną igłą)?
Wkładkę akurat w tym sony miałem nową ;)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#23

Post autor: Obywatel »

Co do zgranego winyla - dół wydaje się nawet do rzeczy, ale góra jest bardzo mocno ścięta - nawet trzasków nie słychać :shock: A mógłbyś zrzucić coś korzystając z tej funkcjonalności bezpośredniej konwersji?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#24

Post autor: meckert »

Obywatel pisze:Co do zgranego winyla - dół wydaje się nawet do rzeczy, ale góra jest bardzo mocno ścięta - nawet trzasków nie słychać :shock: A mógłbyś zrzucić coś korzystając z tej funkcjonalności bezpośredniej konwersji?

http://rapidshare.com/files/450811282/Alice.mp3

Tutaj masz numer zgrany bezpośrednio z wyjścia w gramofonie na laptopa. Przy numerze Krew Boga rzeczywiście podkręciłem basy.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#25

Post autor: Obywatel »

No, niestety brzmi jak gramofon piezo :| Albo go przerób według wskazówek Krzyś albo kup inny bo charatasz płyty a dźwięk nieciekawy.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#26

Post autor: Wojtek »

Krótko mówiąc: cudów nie ma Panowie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Szardik
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2011, 10:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#27

Post autor: Szardik »

Witam. Jestem "szczęśliwym" posiadaczem gramofonu AEG MC 4420. Kupiłem go dosłownie na kilka dni przed założeniem tego tematu na forum. Gdybym wiedział, że to ma wkładkę piezo nigdy bym się na niego nie zdecydował. Ale skoro już go posiadam postanowiłem przystosować go do wkładki magnetycznej.
W tym celu kupiłem nowe okablowanie do ramienia (stare miało wspólny kabel na masę L i P), wkładkę Audio-Technica AT-95 (bo miała prawie identyczne wymiary jak zainstalowana wkładka piezo) oraz wagę Ortofona do wyważenia wkładki. Uzbrojony w nowe części, śrubokręt i lutownicę rozpocząłem działanie.
Na pierwszy ogień poszły kabelki w ramieniu. Bez większych problemów udało mi się przeciągnąć nowe i przylutować je bezpośrednio do wyjść CINCH. Kabel od uziemienia ramienia wyprowadziłem luzem na zewnątrz obudowy. Za pomocą 5 metrowego kabla CHINCH wygrzebanego na strychu oraz kabla uziemiającego przerobionego z anteny AM (taka plastikowa antenka dołączana do radia) podłączyłem całość do wejścia PHONO w amplitunerze. Następnie zainstalowałem nową wkładkę i rozpocząłem jej kalibrację. No i od tego momentu zaczęła się jazda. Fabryczna przeciwwaga okazała się za mała do uzyskania odpowiedniego nacisku. Trzeba więc było w jakiś sposób ją dociążyć. Wyjściem z sytuacji okazały się okrągłe metalowe podkładki. Cztery sztuki starczyły aby igła wkładki osiągnęła nacisk ok. 2,2 - 2,3g, czyli w granicach określonych przez producenta. Nadszedł czas na pierwszą próbę. No i oczywiście wyszedł następny problem. Bardziej obciążone ramię zaczęło uciekać na zewnątrz płyty, pomimo że antyscating był ustawiony na O. Trzeba było obejść jakoś ten problem :think: Konieczne okazało się znowu odkręcenie obudowy i zlokalizowanie systemu odpowiedzialnego za antyscating. Tym "systemem" okazała się mała sprężynka. Nie mając nic do stracenia usunąłem ją i z duszą na ramieniu ponowiłem próbę z płytą :pray: Tym razem próba okazała się udana. Igła przestała skakać po ścieżkach. Więc słucham płyty dalej... a tu następny problem :evil: Igła zaczęła przeskakiwać w połowie ostatniej piosenki. Myślałem że to wina płyty więc włączyłem następną i następną. Niestety problem się powtarzał. Winnym tego stanu rzeczy okazał się system automatycznego powrotu ramienia. Po prostu na jakiś 1 cm przed punktem, w którym ramię powinno powracać następowała bardzo minimalna blokada ramienia. Na całe szczęście producent gramofonu dał możliwość własnoręcznego ustawienia punktu powrotu ramienia, więc śrubokręt w dłoń (znowu) i ten punkt ustaliłem bardziej do wewnątrz płyty. W praktyce oznaczało to, że teraz ramię nigdy już samo z siebie nie wróci na stojak, tylko go trzeba będzie ręcznie za pomocą przycisku EJECT do tego zmusić. Ale to nie jest problem, jedynie drobne utrudnienie do którego da się przyzwyczaić.
Po tych wszystkich zabiegach trwających kilka dni wreszcie wszystko działało tak jak powinno :dance: Dźwięk oczywiście bez porównania lepszy niż z fabrycznej wkładki piezo. Lecz powtórzę to co powiedziałem na początku - gdybym wiedział to co teraz nigdy na ten gramofon bym się nie zdecydował.
Jak będę miał chwilkę czasu to postaram się wrzucić fragment jakiejś piosenki abyście ocenili efekt końcowy moich zmagań, muszę tylko znaleźć w mojej kolekcji najmniej porysowaną płytę.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#28

Post autor: JacK »

Gratuluję determinacji :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#29

Post autor: Obywatel »

Szardik, współczuję takiej wtopy i jednocześnie gratuluję samozaparcia. Ja już prawie klikałem 'kup teraz', ale coś mnie tknęło i postanowiłem zrobić małe dochodzenie. Przy tej okazji też znalazłem to forum. A propos wkładki, to mogłeś znaleźć coś lżejszego niż AT-95. Stosowanie nacisku na granicy dopuszczalnego przedziału nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Szardik
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2011, 10:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#30

Post autor: Szardik »

Zgodnie z obietnicą wrzucam link do piosenki zgranej z gramofonu.
http://w250.wrzuta.pl/audio/8k4ARXHmp3e ... u_mi_ned_o
ODPOWIEDZ