AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#1

Post autor: Obywatel »

Witam. Temat ten jest kontynuacją moich pytań z wątku:
http://winyl.net/viewtopic.php?f=32&t=3 ... t=45#p3191
i dotyczy gramofonów AEG MC 4420 / MEDION MD 82272. Przymierzam się do kupna któregoś z tych gramofonów i w związku z tym mam kilka wątpliwości. Temat jest wspólny dla obydwu gramofonów ponieważ już na pierwszy rzut oka widać, że są to bliźnicze konstrukcje. Oto moje pytana:

1. Czy to są na 100% gramofony z wkładką magnetyczną a nie krystaliczną?
2. Czy jakość dźwięku, jaką oferują można porównać do gramofonów Foniki z lat 70 (Daniel, Fonomaster, itp.)?
3. Czy ogólnie są to produkty godne polecenia.

Zwróciłem uwagę na te gramofony ponieważ bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle innych sprzętów posiadających wejście na akartę pamięci, USB i konwersję do mp3. Większość tego typu sprzętów to tanie, śmieciowe 'frezarki' a tu mamy do czynienia z przyzwoitą konstrukcją i wieloma 'poważnymi' funkcjami: dosyć solidne ramię z przeciwwagą, regulacja obrotów, mechanizm antypoślizgowy, standardowy headshell i wkładka. Czy to wszystko pozory, czy też jest to rzeczywiście niezły sprzęt?

Oto linki do obydwu gramofonów:
http://www.allegromat.pl/aukcja68099
http://www.allegromat.pl/aukcja67479

oraz do instrukcji do nich:
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _fr_nl.pdf
http://firmaprogres.pl/instrukcje/Gramofon_DE.pdf

Byłbym przeogromnie wdzięczny za wszelkie wskazówki i komentarze.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#2

Post autor: Wojtek »

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł wątku. "Gramofony z Allegro" brzmiało dosyć wieloznacznie, gdyż większość z nas kupuje używane gramofony i inny sprzęt właśnie na allegro ;)
Obywatel pisze:Temat jest wspólny dla obydwu gramofonów ponieważ już na pierwszy rzut oka widać, że są to bliźnicze konstrukcje.
Tia, pewnie mają wspólną "matkę", a AEG i Medion to tylko fronty sprzedaży na licencji :)

Ad.1.
100% pewności nie mam, gdyż w dokumentacji nie odnalazłem stricte śladów co do natury wkładek oraz wbudowanego przedwzmacniacza, którego nawiasem mówiąc równie dobrze mogłoby nie być gdyby chodziło o wkładki piezoelektryczne :) Z drugiej strony, patrząc na regulację ramienia, można się zasugerować, że są to jednak wkładki MM, gdyż piezoelektryki wymagały większych sił nacisku.

Tak więc na 90% są to wkładki magnetyczne :)

Ad.2.
Trudno powiedzieć. Trzeba by tu się skupić na wkładkach. O tych, które przychodzą razem z naszymi bohaterami nic nie wiemy. O polskich wkładkach serii UF można zapomnieć, a czy MF-104 brzmiałby lepiej czy gorzej to trudno ocenić.

Ad.3.
Jedyne co mogę powiedzieć to to, że od biedy mogą być, czyli że, jak to już ktoś wcześniej zauważył, wydają się być najbardziej obiecujące z kategorii "nowych gramofonów supermarketowych". Ogólnie rzecz biorąc? Nie.
Obywatel pisze:Czy to wszystko pozory, czy też jest to rzeczywiście niezły sprzęt?
Widziałem jeden z nich w swojej okolicy, na półkach w hipermarkecie Real. Po prostu "widać", że jest to oszczędna konstrukcja. Już wspomniane gramofony Foniki były solidniej budowane.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#3

Post autor: Obywatel »

Wojtek, wielkie dzięki za odpowiedź i wskazówki. Wstrzymam się jeszcze z zakupem tego gramofonu. Chyba że uda mi się go gdzieś wyhaczyć w sklepie i odsłuchać.

Wkładki UF to szmelc - piezoelektryczne gramofony to dla mnie w ogóle nie jest sprzęt godny jakiejkolwiek uwagi. Dlatego tak usilnie dopytuję się czy to aby na pewno są gramofony o wkładkach magnetycznych. Co do MF 10x, to już jest inna klasa, ale szczerze mówiąc myślałem nawet, żeby szarpnąć się na coś produkcji Shure, Audio-Technica czy Ortofon.

Generalnie na razie temat pozostawiam w zawieszeniu - daję sobie czas na zebranie informacji, ale nie rezygnuję :)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#4

Post autor: Obywatel »

Napisałem zapytanie do koncernu AEG i dostałem odpowiedź następującej treści:

Nevriye Akgoez schrieb am 12.01.2011 11:51

Dear Mr. ***,



please kindly note that a Crystal pick-up is inserted in MC 4420 .



Yours sincerely,


A więc jednak... Dobrze, że nie kupiłem tego gramofonu bo coś czułem, że tak może być. Ale to się po prostu nie trzyma kupy: anti-skating, standardowy headshell, regulacja nacisku i jednocześnie bubel w postaci krystalicznej wkładki :?: :shock:

A czy ewentualnie istnieje możliwość założenia do niego wkładki MM i uzyskania parametrów porównywalnych z 'prawdziwym' gramofonem?

P.S. Przepraszam za post pod postem, ale myślałem, że forum ma włączoną opcję "traść dodana".
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#5

Post autor: Wojtek »

Dzięki za dochodzenie i rozwianie wątpliwości Obywatel :) No to w takim razie omijać szerokim łukiem taki układ.
Obywatel pisze:Ale to się po prostu nie trzyma kupy: anti-skating, standardowy headshell, regulacja nacisku i jednocześnie bubel w postaci krystalicznej wkładki :?: :shock:
No cóż, nieźle się maskują :D
Obywatel pisze:A czy ewentualnie istnieje możliwość założenia do niego wkładki MM i uzyskania parametrów porównywalnych z 'prawdziwym' gramofonem?
Nie mam pojecia, zależy jak to jest tam rozwiązane. Ryzyk fizyk. Ja bym nie kombinował, o czym mówiłem już wcześniej.
Obywatel pisze:P.S. Przepraszam za post pod postem, ale myślałem, że forum ma włączoną opcję "traść dodana".
Nie przepraszaj, specjalnie u nas tego nie ma. Nie lubię tego :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#6

Post autor: Obywatel »

A oto dalsza odpowiedź koncernu, jaką otrzymałem na zapytanie czy można zainstalować wkładkę magnetyczną. Pisownia i składnia oryginalna.
Dear Mr. ***,



there is no economically way to change the pick-up to a magnetic Type, because

the mechanical and electrical construction would have to be changed.



Yours sincerely,
A zatem nie mamy już żadnych wątpliwości - ten produkt należy omijać szerokim łukiem. Nic dziwnego, że na Allegro można go kupić poniżej 200 zł.

Ale duży plus dla AEG (a właściwie CLAtronic - bo ich logo sygnowane były maile) za podejście do klienta. Odpowiedzieli na wszystkie pytania bez ściemniania i uprzejmie.

Wojtek, dzięki za pomoc w temacie.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#7

Post autor: Wojtek »

Czyli jednak spełniły się moje najgorsze obawy co do tego sprzętu. Jeszcze raz dzięki za zwiady Obywatel.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#8

Post autor: kaZ »

Fakt, maile od firmy konkretne i uprzejme , ale... badziewie dalej robią i sprzedają.Myślę , że wiele mniej dociekliwych osób kupi taki sprzęt i może byc lekko zawiedziona...
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#9

Post autor: Wojtek »

kaZ pisze:Myślę , że wiele mniej dociekliwych osób kupi taki sprzęt i może byc lekko zawiedziona...
No i to mnie właśnie najbardziej boli. Już po naszym forum widać, że jednak sprzęty tego typu stają się popularne.
Są dostępniejsze, a początkujący przecież nie mają na tyle wiedzy by uprzednio wiedzieć, że kupują coś niezbyt dobrego.
A następnie większość z nich pewnie zraża się do czarnych płyt, nie zdając sobie często nawet sprawy, że to głównie przez kiepski sprzęt.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#10

Post autor: kaZ »

Bo tutaj to czasem trzeba mieć odwagę żeby pójść dalej :)
Nieodrazu stać nas na hajendowy sprzęt , ale :
-jest masę ofert z używanym bardzo solidnym sprzętem
-warto dozbierać trochę kasy


Tak offtopując,
myślę ,że dzięki poradom na tym forum niejeden portfel uratowany ;)
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#11

Post autor: meckert »

Witam! Mam tego Aeg 4420. Wykonanie wygląda na solidne, tylko zastanawiam się co by się stało gdybym poprostu wymienił wkładkę na np taką : http://www.allegromat.pl/aukcja72481 . Gramofon dostalem w prezencie , nie chcę się go pozbywać... ale jeżeli rzeczywiście wkładka piezo ma mi zniszczyć kolekcję płyt to wolałbym jakoś temu zaradzić.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#12

Post autor: Obywatel »

meckert, producent odpowiedział mi, że bez ingerencji w konstrukcję mechaniczną i elektryczną gramofonu nie można przejść na wkładkę MM. Ten gramofon - przyznam - to było dla mnie zdziwko i rozczarowanie roku. Wyglądem i opisem obiecuje bardzo wiele a tu wkładka piezo :roll:

To mi przypomina jak niegdyś NRD-owcy zrobili wersję Wartburga cabrio - ze skórami, chromami i bajerami - a pod maskę włożyli tego samego żałosnego dwusuwa, który siedział w seryjnych egzemplarzach. W ogóle zastanawiam się, co przyświecało kontruktorom tego gramofonu. Przecież tanie wkładki MM kosztują grosze.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#13

Post autor: meckert »

No czytałem tą odpowiedź, tylko zastanawiam się jak to jest w praktyce - w końcu inna wkładkę fizycznie można podłączyć, siłę nacisku można regulować , najwyżej sygnał na wyjściu będzie słabszy niż przy wkładce piezo, ale to nie problem, bo mam wejście phono we wzmaku. Jeśli ktoś potrafi mi wyjaśnić dokładnie dlaczego nie można zamienić wkładek to bardzo proszę ....

Druga sprawa: jeśli już jestem skazany przez jakiś czas na używanie tego co mam to co mam zrobić, żeby uzyskać jak najlepszy efekt ? Tzn. jak dobrać siłę nacisku jak ustawić autoskate i czy ew. zmienić wkładkę ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#14

Post autor: Wojtek »

meckert pisze:w końcu inna wkładkę fizycznie można podłączyć, siłę nacisku można regulować , najwyżej sygnał na wyjściu będzie słabszy niż przy wkładce piezo, ale to nie problem, bo mam wejście phono we wzmaku.
Stary, gdyby to było takie proste to by nie było mowy o żadnym problemie :) Widocznie coś kiepsko czytałeś albo czegoś nie rozumiesz.
Dodatkowo, sygnał z wkładki MM nie jest jedynie słabszym od sygnału liniowego, różni się od niego też innymi parametrami.
meckert pisze:Jeśli ktoś potrafi mi wyjaśnić dokładnie dlaczego nie można zamienić wkładek to bardzo proszę ....
Prosta sprawa, główny powód to to, że sygnał z gramofonu nie wychodzi bezpośrednio z ramienia gramofonu (jak to ma miejsce przy tradycyjnym sprzęcie), ale jest podpięte pod wewnętrzną elektronikę, która ma wpływ na sygnał (można powiedzieć, że pełni rolę przedwzmacniacza), a która jest przystosowana pod wspomniane wkładki piezoelektryczne.

Dlatego mowa o tym, że bez ingerencji w wspomniane wnętrzności nie sposób zrobić z tego "normalnego" gramofonu.

Swoją drogą, po co producent miałby kłamać w takiej sprawie? Strzelałby sobie w stopę :)
meckert pisze:Druga sprawa: jeśli już jestem skazany przez jakiś czas na używanie tego co mam to co mam zrobić, żeby uzyskać jak najlepszy efekt ? Tzn. jak dobrać siłę nacisku jak ustawić autoskate
Antiskating :) Działaj wg instrukcji gramofonu, to tyle co mogę poradzić.

Wkładki piezo wymagają większych nacisków niż wkładki magnetyczne.
Wiedząc to, nie wiem nawet czy dałoby się skalibrować ramię tego gramofonu pod wkładki MM, nawet jeślibyś się pobawił z lutownicą i przerobił sprzęt :)

Krótko mówiąc: nie warto się bawić w przerabianie. A słuchania na piezoelektrykach nie polecam, bo strasznie zużywają płyty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
meckert
Posty: 28
Rejestracja: 28 lut 2011, 22:56

Re: AEG MC 4420 / MEDION MD 82272 - opinie

#15

Post autor: meckert »

Ok, dzięki za rzeczową odpowiedź.

Popytam więc dalej: jak wygląda sprawa jakości dźwięku w przypadku takiej wkładki ? Wcześniej mialem takiego Sony : http://images.gittigidiyor.com/3655/SON ... 2539_0.jpg z wkładką Audiotechnica i jakoś spadku jakości dźwięku nie zauważyłem...

Co do AEG ktory posiadam obecnie - ustawiłem przeciwwagę ramienia na 1 ... czy to coś pomoże w kwestii żywotności płyt ?
ODPOWIEDZ