grundig quadro studio 2040

Kosmiczne talerze z ramionami
struna
Posty: 52
Rejestracja: 04 lis 2013, 23:03

Re: grundig quadro studio 2040

#31

Post autor: struna »

wielkie dzięki Wojtku!
tylko mała korekta - Dual 1218, ale poradziłem sobie i mam już potrzebną instrukcję. Dam znać jak ma się sprawa talerza.
pozdrawiam
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

grundig quadro studio 2040

#32

Post autor: eenneell »

struna pisze:ok. sprawdzę, ale nie płyta jest krzywa tylko coś innego jest nie tak bo talerz bez płyty też faluje.
Ciekawe co się pokrzywiło :?:
Reasumując: :) :) :)

Zanim przyszły maniaku gramofonowy zaczniesz coś "grzebać" i pytać to znajdź w głowie przycisk "komputerowy" i wyłącz ,czyli ustaw "off"
Ostatnio zmieniony 24 lis 2013, 20:12 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

grundig quadro studio 2040

#33

Post autor: Wojtek »

struna pisze:tylko mała korekta - Dual 1218
Od początku pisałem, że w tym kombajnie jest 1228, bo tyle wyczytałem z każdego opisu czy zdjęcia tego Grundiga, jakie znalazłem.
Mogłeś wcześniej wspomnieć, że u Ciebie jest tak naprawdę 1218.

To w sumie ciekawe jest jak tam się znalazł 1218, skoro tak jak napisałem, ten Grundig był parowany z 1228, a 1218 to starszy model :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
struna
Posty: 52
Rejestracja: 04 lis 2013, 23:03

grundig quadro studio 2040

#34

Post autor: struna »

Wojtek pisze:Od początku pisałem, że w tym kombajnie jest 1228

i właśnie na pierwszej stronie napisałem, że tak sobie tą informację przyswoiłem, że patrząc na sprzęt nie dostrzegałem numeru 1218 - ale najważniejsze, że sprawa już przy finiszu :)
co do wypowiedzi eenneella to nie wiem co napisać bo chyba jestem w stanie off - jak w sugestii
pozdrawiam
wojciech.zielinski
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2016, 21:12

Re: grundig quadro studio 2040

#35

Post autor: wojciech.zielinski »

Dzień dobry,
wiem, że temat nie był ruszany od jakiegoś czasu, ale chciałbym zwrócić uwagę na pominięty w tej dyskusji element "quadro", stąd ilość i oznaczenia przy wyjściach głośnikowych. Jest on o tyle istotny, że kombo typu grundig 2040 czy też 2240 są jednymi z tańszych, dostępnych sprzętów 4 kanałowych (proszę nie mylić z systemem quasi-quadro radmora, który jest jak wiadomo abifoniczny, czyli jakby podwójnym stereo, gdzie sygnał do drugiej pary kolumn jest po prostu nieznacznie opóźniony.). W tym przypadku mamy do czynienia z systemem 4 oddzielnych kanałów. W prawdzie w modelu 2040 jest sq której schemat jest 4-2-4 tj. czterokanłowe nagranie zostaje zapisane w postaci dwukanałowgo, by później zostać odkodowane i rozdzielone do 4 kanałów (dlatego płyty winylowe systemu sq mogą być odtwarzane w zwykłych gramofonach). System ten jest dość popularny na nośnikach winylowych. Powiedzmy, że jest to taki quadro w 97%. Natomiast w modelu 2240 jest matryca CD-4, która jest 100% quadro - jest pełnym rozdzieleniem na cztery kanały. Płyt w tym systemie nie da się odtworzyć na sprzęcie stereo (dźwięki są zniekształcone). Również w tym formacie były wydawane płyty przez większe tłocznie. Natomiast, do tego typu matrycy (dekodera) można podłączyć kwadrofonicznego szpulowca (system 4q). Należy pamiętać, że wymienione systemy: sq i cd4 nie są kompatybilne (niestety).

Natomiast jeżeli chodzi o głośniki, to polecam (stylistycznie pasujące) grundigi z systemu audiorama, telefunkeny tl 1000, lub od biedy Unitra ZG 8 - C/2.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: grundig quadro studio 2040

#36

Post autor: Wojtek »

wojciech.zielinski pisze: Powiedzmy, że jest to taki quadro w 97%.
System matrycowy? Bardziej 60% ;)
wojciech.zielinski pisze: Płyt w tym systemie nie da się odtworzyć na sprzęcie stereo (dźwięki są zniekształcone).
Bez przesady, da się i nie będzie zniekształcenia, tyle że taka płyta siłą rzeczy brzmi inaczej (podobnie jak płyta SQ odtwarzana bez dekodera) niż zwykła płyta stereo.
wojciech.zielinski pisze: Natomiast, do tego typu matrycy (dekodera) można podłączyć kwadrofonicznego szpulowca (system 4q).
Kwadrofoniczne szpule w ogóle nie wymagały kodowania, bo po prostu miałeś czterościeżkowy gramofon który odtwarzał w jedną stronę cztery ścieżki na raz, po jednym kanale na ścieżkę. Ergo: wystarczył praktycznie jakikolwiek wzmacniacz/amplituner kwadrofoniczny.

O kwadrofonii na winylu pisaliśmy szerzej (i ogólnie, nie tylko w kontekście danego modelu sprzętu) tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=728
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: grundig quadro studio 2040

#37

Post autor: chrzan49 »

Witam Kolegę.To się dobrze trafiło.Grundigi z tego okresu graja doskonale i w zasadzie niewiele lepszego można zdobyć.Kolumny dobierzesz empirycznie ale celowałbym w Grundigi 30-40 W z tego okresu czyli 1972-73 rok.
Pozdrawiam Tomasz
PS Problemy jakie mozesz miec to mechanika Dualowskiego gramofonu.
Latro
Posty: 1920
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: grundig quadro studio 2040

#38

Post autor: Latro »

chrzan49 pisze: Witam Kolegę.To się dobrze trafiło.Grundigi z tego okresu graja doskonale i w zasadzie niewiele lepszego można zdobyć
to super :D
mam z tego okresu Rosite, w środku też jest Grundig (na obudowie pisze Grundig chassis R 600) nic ino wyciągnąć włożyć w jakąś obudowę i będzie Diy albo DoDu ;) i jeszcze przedwzmak gramofonowy, ale to już nie wiem cóż to :think: A gramofon niestety do naprawy.
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: grundig quadro studio 2040

#39

Post autor: chrzan49 »

Kolego Latro.Gramofon da się zrobic.Napisz do mnie na priv.Warto ten piekny sprzet uruchomić.Mam do niego tuner gdyby zaszła potrzeba.
Pozdrawiam Tomasz
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: grundig quadro studio 2040

#40

Post autor: chrzan49 »

Witam.Rosita czesto wkładała Grundigi do swoich mebli bo to firma meblowa była.A Duala z 2040 da sie zrobic.
Pisz na priv.
Pozdrawiam Tomasz
ODPOWIEDZ