GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#1

Post autor: adrians »

Postanowiłem zmienić igłę z wkładką w mojej Fonice GS-464 na AT-95 i zaczęła się problemy. Ustawiłem kąt wkładki według wzorca. Najpierw okazało się, że AT-95 jest dużo lżejsza od poprzedniej MF-103. Dociążyłem kładąc na śrubce małą nakrętkę (siła nacisku 1,8). I tu zacząłem się zastanawiać czy ma znaczenie w którym miejscu na ramieniu dokładam balans? Anty-skating musiałem maksymalnie dociążyć i ustawić na 4. Niby wszystkie ustawienia poprawne (tak mi się przynajmniej wydaje). Jednak na 2 starszych płyt pod koniec igła zaczyna mi się ślizgać i leci do środka. Na innych winylach wydaje mi się, że pod koniec płyty dźwięk jest gorszym (czym bliżej środka). Brak mi już pomysłu. Może ktoś również bawił się z podobną konfiguracja a może ma jakiś pomysł? Ostatnia ewentualność czy w Łodzi można gdzieś się udać by fachowiec sprawdził te wszystkie moje ustawienia? Już kilka godzin prób i ręce mi opadają.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2013, 22:47 przez adrians, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#2

Post autor: Winters »

adrians pisze:(siła nacisku 18,5)
:shock:
adrians pisze:Anty-skating musiałem maksymalnie dociążyć i ustawić na 4
:shock:
adrians pisze:Niby wszystkie ustawienia poprawne
:shock:

matkobosko, weź Ty poczytaj jak to się fszysko robi
DIOMEDES KATO
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#3

Post autor: eenneell »

Winters pisze: matkobosko, weź Ty poczytaj jak to się fszysko robi
Poważnie! poczytaj!
Bo inaczej to będzie trudno Ci pomóc :(
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#4

Post autor: adrians »

Wkradł się błąd w druku. Oczywiście siła to 1,8 a nie 18,5. (ustawione za pomocą wagi). Anty-skating jest na 4 ale dopiero w tej pozycji igła mi się nie ześlizguje (według metody - ustawiam na końcu płyty igłę gdzie pomiędzy rowkami jest gładko i patrzę czy leci w którąś stronę). Też mnie dziwi to 4 ale dopiero w tej pozycji jest ok.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#5

Post autor: eenneell »

adrians pisze:Wkradł się błąd w druku. Oczywiście siła to 1,8 a nie 18,5.
To ok!
Sam mam GS-a ale nie używam :(
Na Alle... szukając "ciężarków" trafiłem u jednego handlowca na 3 rodzaje ciężaru przeciwwag to tego (chyba) modelu; lekki, średni, ciężki (sic)
Nie zgłębiałem tego tematu, ale to zapamiętałem ;)
http://allegro.pl/przeciwwaga-do-gramof ... 82076.html
http://allegro.pl/przeciwwaga-do-gramof ... 77013.html
AS najlepiej ustawić w połowie zapisu!- czyli mieć "czystą płytę", albo szklany talerz , ala winyl, etc...

PS
Przypomniałem sobie, że kiedyś chciałem zamontować Shura i nic nie wyszło- przeciwwaga była za ciężka! (Ale wtedy nie było tego FORUM :(, ani All..ro )
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#6

Post autor: adrians »

Ja muszę chyba mieć albo przeciwwagę lżejszą (te z Allegro to cięższa i taka sama jak mam) albo chyba dociążyć ramię (czy tu jest jakaś filozofia gdzie ten ciężarek powinien być umieszczony? W którym punkcie ramienia?). Przypuszczam, że ten mój dziwny anty-skating 4 wynika z dociążenia wkładki nakrętką położoną na śrubce mocującej wkładkę. Nie wiem czy tak można to robić. Poprzednią wkładkę MF ustawiałem bez problemów .
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#7

Post autor: eenneell »

Zważ wkładkę mf i AT!Zważ przeciwwagę!
(Dobrze mieć mini wagę jubilerską)
Tak na oko to na haedshelu kładziesz 1gr, 2,etc...
Cięższa od nominalnej - waga 100 g
Nominalna - 85 g i na trzpień fi 8 mm.
A była lżejsza...
No to "kombinuj" ;)
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

Re: GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#8

Post autor: adrians »

Chyba więc zacznę od zakupu wagi. Czy ma wpływ w którym miejscu na ramieniu zrobię dociążenie?
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#9

Post autor: zoombie »

Gramofon masz wypoziomowany? Krótka poziomicę można kupić w markecie budowlanym za parę złotych, mz wystarczy do zbadania poziomu w dwóch prostopadłych kierunkach.
Wagę jubilerską też warto kupić, skala na ciężarku jest mało wiarygodna.

Proponuje, abyś zaczął od tego, a dopiero później kombinował z dociążaniem.

I witaj w gronie posiadaczy GS 464 :D
Może znajdziesz coś dla siebie tutaj ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#10

Post autor: Wojtek »

To ramię tego gramofonu nie ma regulowalnej/przesuwalnej przeciwwagi czy jak?
To co kolega opowiada brzmi tak jakby w ogóle pominął kwestię wyważenia ramienia.
Ramię dociążamy sztucznie (poprzez dokładanie wagi jakimś ciężarkiem) dopiero kiedy z daną przeciwwagą i wkładką nie da się ramienia wyważyć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#11

Post autor: zoombie »

Wojtek pisze:To ramię tego gramofonu nie ma regulowalnej/przesuwalnej przeciwwagi czy jak?
Ma! :D (wiem, że wiesz ;) )
A ja nawet nie wpadłem na pomysł, że kolega mógł nim (znaczy się ciężarkiem) nie pokręcić :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#12

Post autor: Wojtek »

Zadałem takie pytanie bo cała ta dyskusja wygląda dla mnie tak, jakby się nie dało :)
Swoją drogą, czemu ustawienie 1.8g, a nie 2g?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#13

Post autor: adrians »

AT-95 jest dużo lżejsza niż MF-103 i nawet jak ciężarek jest maksymalnie dokręcony to siła nacisku wynosi tylko 0.5. Muszę więc dociążyć ramię. Poprzednio miałem zawsze wkładki MF i zasady ustawienia gramofonu GS 464 mam dość dobrze opanowane bo bawię się nim od 20 lat. Chciałem poszaleć z lepszą wkładką i usłyszeć różnicę. I tu właśnie zaczęły się problemy bo o dociążeniu ramienia nie wiem nic. Wziąłem więc różne podkładki i zakładałem je na śrubkę mocowania wkładki aż osiągnąłem na wadze 1.8 (zakres AT-95 jest od 1.4-2.5, gdzieś wyczytałem, że 1.8 jet optymalne))
Wydawać się by mogło, że będzie dobrze ale pojawiały się problemy o których pisałem na początku.
1. Anty-skating musiałem ustawić na 4 (co zdaję sobie sprawę nie jest normalne).
2. Na dwóch płytach po pokonaniu 1/3 winyla igła ślizga mi się do środka (są to tylko dwie płyty ale na MF nie było tego).
3. Pod koniec słuchania płyt mam wrażenie, że dźwięk jest nieco gorszy.

Wkładka jest nowa i jej nie podejrzewam. Myślę, że może to problem z niewiedzą odnośnie dociążenia ramienia. Może ta wkładka nie jest dobrym pomysłem na zamiennik w GS 464?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#14

Post autor: Wojtek »

Skoro AT-95E waży prawie 6 gramów to nieparzysta MFka waży ile? 8g? Więcej?
adrians pisze:i nawet jak ciężarek jest maksymalnie dokręcony to siła nacisku wynosi tylko 0.5.
A skąd to wiesz jeśli ponoć nie masz wagi jubilerskiej? Jeśli udało się takową zakupić od poranka to pardą :)
adrians pisze:Muszę więc dociążyć ramię.
A dokładniej wkładkę, czyli przód ramienia. Ludzie też radzą sobie poprzez zastosowanie cięższych bądź lżejszych koszyków.
adrians pisze:Poprzednio miałem zawsze wkładki MF i zasady ustawienia gramofonu GS 464 mam dość dobrze opanowane bo bawię się nim od 20 lat. Chciałem poszaleć z lepszą wkładką i usłyszeć różnicę.
Rychło w czas ;)
adrians pisze:(zakres AT-95 jest od 1.4-2.5, gdzieś wyczytałem, że 1.8 jet optymalne))
Zgodnie z fabryką optimum to wartość pośrednia czyli 2g. "Gdzieś wyczytałem" nie jest tak do końca dobrym wyznacznikiem, bo może to dotyczyć tej samej wkładki, ale zamontowanej na zupełnie innym ramieniu :) Jak ktoś chce się bawić w dostrajanie nacisku pod siebie to najlepiej na własne ucho.

A jak Tobie poszło wyważanie ramienia? Ramię dobrze lewituje i nie bije na boki samo z siebie?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adrians
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 22:21
Lokalizacja: Łódź

Re: GS 464 + AT-95 ręce mi opadają

#15

Post autor: adrians »

Wojtek pisze:Skoro AT-95E waży prawie 6 gramów to nieparzysta MFka waży ile? 8g? Więcej?
adrians pisze:i nawet jak ciężarek jest maksymalnie dokręcony to siła nacisku wynosi tylko 0.5.
A skąd to wiesz jeśli ponoć nie masz wagi jubilerskiej? Jeśli udało się takową zakupić od poranka to pardą :)
Mam wagę do pomiaru nacisku igły na gramofonie Ortofon (która jest słaba) i wartości sprawdzałem tą wagą. Wagę jubilerską już sobie zamówiłem.

adrians pisze:Poprzednio miałem zawsze wkładki MF i zasady ustawienia gramofonu GS 464 mam dość dobrze opanowane bo bawię się nim od 20 lat. Chciałem poszaleć z lepszą wkładką i usłyszeć różnicę.
Wojtek pisze:Rychło w czas ;)
Zawsze wymieniałem tylko igły ale postanowiłem zainwestować w lepszą wkładkę bo jak czytałem różnica w dźwięku powinna być duża.
adrians pisze:(zakres AT-95 jest od 1.4-2.5, gdzieś wyczytałem, że 1.8 jet optymalne))
Wojtek pisze:Zgodnie z fabryką optimum to wartość pośrednia czyli 2g. "Gdzieś wyczytałem" nie jest tak do końca dobrym wyznacznikiem, bo może to dotyczyć tej samej wkładki, ale zamontowanej na zupełnie innym ramieniu :) Jak ktoś chce się bawić w dostrajanie nacisku pod siebie to najlepiej na własne ucho.

A jak Tobie poszło wyważanie ramienia? Ramię dobrze lewituje i nie bije na boki samo z siebie?
Wydaje mi się, że dobrze lewituje ale zapewne coś robię źle. Wyważyłem podkładką tak jak pisałem wcześniej. Czy założenie koszyczka dociążającego może przynieść inne efekty niż moja podkładka?
ODPOWIEDZ