Czyszczenie gramofonu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Czyszczenie gramofonu

#1

Post autor: Reymont »

Nabyłem gramofon, ale jest dosyć mocno zapuszczony. Wygląda jakby stał dobre kilka lat w jakiejś szopie.
Obrazek
Czym czyścić lakierowane elementy zewnętrzne? Denaturat się do tego nada? Plastiki też można nim pojechać?

Jeśli chodzi o bebechy to rozumiem, że IPA.
Sporo mam tego czyszczenia, więc chciałbym to zrobić po kosztach i jednocześnie nieszkodliwie dla sprzętu.

Winters, vinylpiotrek, Wojtek, ktokolwiek przerabiał takie tematy?

Póniej chciałbym się zabrać za smarowanie.

Czym gumowe elementy zaatakować?
Ostatnio zmieniony 20 sie 2013, 18:23 przez Reymont, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Czyszczenie gramofonu

#2

Post autor: Winters »

Obudowę - płynem do mycia szyb (najlepiej zawierającym alkohol). Nie trzyj za mocno napisów.
Denaturat może być za mocny.

Bardzo przydatna jest szczoteczka do zębów i pałeczki kosmetyczne.

Zdemontuj jak najwięcej, części zdemontowane myj w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Elementy gumowe - pianka do konserwacji opon zdaje egzamin, a droga nie jest.

Bebechy najpierw przedmuchać sprężonym powietrzem z puszki. Co do konserwacji łożysk i silnika to w przypadku SL-1200mk2 (bo to o niego chodzi, dobrze myślę?) na pewno znajdziesz jakieś mądre artykuły w sieci.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie gramofonu

#3

Post autor: Reymont »

Dzięki!
Tak a dokładnie to 1210mk2.
Powyżej fotka najbardziej usyfionego elementu (nie widać dokładnie jaki to klejący brud jest).
Zaraz sobie poczytam jak się do drania dobrać. Zacznę chyba od ramienia.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Czyszczenie gramofonu

#4

Post autor: Winters »

W serwisówce masz rozrysowaną całą budowę gramofonu, przy wszelkich demontażach przydatne.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czyszczenie gramofonu

#5

Post autor: krolix »

Reymont pisze: Zaraz sobie poczytam jak się do drania dobrać. Zacznę chyba od ramienia.
No chyba raczej nie. ;)

http://www.vinylengine.com/turntable_fo ... 16&t=34479
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Czyszczenie gramofonu

#6

Post autor: Reymont »

krolix, miałem na myśli czyszczenie a nie co najpierw odkręcę... ogólnie to się podjarałem nowym sprzętem i mogę ciut chaotycznie pisać ;)
Wielkie dzięki za świetnego linka! Masz u mnie :beer:
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Czyszczenie gramofonu

#7

Post autor: ROCHO »

Polecam KONTAKT S cena od 5 - 8 zł za 60ml http://www.termopasty.pl/pg_179_114_3_3 ... akt_s.html ( Kontakt 60 polecany był na forum ), jest preparatem do oczyszczania styków z tlenków i siarczków oraz chroniącym przed korozją. Jest szczególnie polecany do regeneracji skorodowanych, zużytych i zabrudzonych styków. Rozpuszczone przez KONTAKT S tlenki i siarczki spłukuje się KONTAKTEM U. Wydaje mi się , że sama eSka wystarczy.Ja użyłem do czyszczenia kabelków w półkoszyku Dualowskim.Dobrze wyczyściło.Jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Czyszczenie gramofonu

#8

Post autor: ROCHO »

Wyżej w poście polecałem preparat KONTAKT S za dobrą cenę.Czy ktoś go kupił ? Jeżeli jeszcze nie to niech się wstrzyma.Nie polecam.Czyściło fajnie,wypłukało bród ale po pewnym czasie styki zrobiły się zaśniedziałe,zielone.Odradzam.
Załączniki
nautilus-mini-4.jpg
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Czyszczenie gramofonu

#9

Post autor: zbyszek1982 »

ROCHO pisze:Wyżej w poście polecałem preparat KONTAKT S za dobrą cenę.Czy ktoś go kupił ? Jeżeli jeszcze nie to niech się wstrzyma.Nie polecam.Czyściło fajnie,wypłukało bród ale po pewnym czasie styki zrobiły się zaśniedziałe,zielone.Odradzam.
Zaśniedziało bo nie zabezpieczyłeś po czyszczeniu. Po to jest Kontakt U żeby nie śniedziało.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Czyszczenie gramofonu

#10

Post autor: ROCHO »

To prawda nie użyłem.
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Czyszczenie gramofonu

#11

Post autor: Kąsi »

W miejscu gdzie jest adapter do singli mam coś pomazane czarnym markerem, jest jakaś szansa żeby usunąć jakimś specyfikiem ten napis i nie uszkodzić lakieru? Gramofon to Technics SL 1210.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Czyszczenie gramofonu

#12

Post autor: Bacek »

Kąsi pisze:W miejscu gdzie jest adapter do singli mam coś pomazane czarnym markerem, jest jakaś szansa żeby usunąć jakimś specyfikiem ten napis i nie uszkodzić lakieru? Gramofon to Technics SL 1210.
Możesz zacząć od izopropanolu nie powinno ruszyć powierzchni albo zwykłym spirytusem. Standardowo możesz najpierw sprawdzić gdzieś z tyłu czy nie rusza powierzchowni ale raczej nie powinno.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Czyszczenie gramofonu

#13

Post autor: Kąsi »

Próbowałem spirytusem i nic nie pomogło, napis się trochę rozmazał i nic więcej.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Czyszczenie gramofonu

#14

Post autor: Bacek »

Gdzieś widziałem patent żeby to pomazać piaskiem scieralnym do białych tablic i potem dopiero całość zatrzeć. Ale jak alkohol trochę rozmazał to już jakiś ślad. Może trochę musi najpierw namieknac i jednak spirytusem zejdzie. Ew ten izopropanol.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Kąsi
Posty: 90
Rejestracja: 10 sty 2014, 13:18

Re: Czyszczenie gramofonu

#15

Post autor: Kąsi »

Spróbuję coś zdziałać. Dzięki za porady.
ODPOWIEDZ