Jaką matę wybrać?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15089
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#76

Post autor: darkman »

pan_winyl pisze: ale musi być minimum te 2 mm, więc najlepiej klejona z 2 kawałków.
Nie musi zasadniczo, mam 2 miliki pojedyncze, spoko. Ma być równa, licowa lub juhtowa, dwustronna. Jak tam stryjenka winszuje. Wiecej niż 2,5mm to raczej rzadkość. Nie spotkałem się.
Generalnie to dość fajnie kołderkuje talerz i nie jest takie sztuczne jak mieszanka carbonowo korkowa lub korek wulkanizowany.

Dale@ mmsy i bryczesy odpadają, jestm starej daty, nawet nie wiem co to jest? :P :roll: jak się da wysać przez słuchawkę stacjonarną to spoko, bo kómóry nie używam też, ale po prostu wysałem ci Pw ze starym tekstem do kolegi bo mi się nowego ..itd. :D czyli PW -> tak sorry, że piszę i napisałem to PW, bo nie każdy nowy kolega na forum zauważa, że coś takiego mamy tu i tam.
Wesołych świąt! :obscene-smokingred:
Załączniki
IMG_1943.JPG
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2372
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#77

Post autor: dale »

Dzięki - zauważyłem :) Jak by co, to był bym zainteresowany wstępnie tą jasną. Resztę dogadamy na PW :). Ale tak jak pisałem, muszę zmierzyć dokładnie talerz. 1-2 mm nie robi różnicy, ale 5 mm i więcej, jak obecnie, to już irytuje wizualnie :).
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#78

Post autor: pan_winyl »

Uuu masz tego więcej :)

Ja robię sam, tzn. aktualnie skóra jest tylko czasu na docięcie brak :/

Jeśli już miałbym wybierać z korków to raczej mieszankę, to wulkanizowany, mieszanka wydaje mi się mniej sprężysta.
A jak płyta ma grubszy label to jak Ci toto reaguje?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#79

Post autor: caveas »

Korek?
To zły pomysł - separuje płytę od talerza. Ewentualnie techniczną poprawność można uzyskać stosując ciężki docisk.
Sprawdzili to już Angole tuningując swoje LP12 już w '70.
Dlaczego skrajnie drogie gramofony mają wysokie masywne akrylowe talerze zamiast cienkiego odlewu żeliwnego o tej samej masie i cieniutką gumową matę (przy okazji astatyczną)?
Ponieważ akryl i winyl mają podobną gęstość i w masie talerza w sposób kontrolowany można wygubić drgania.
W drugą stronę tłumienie drgań od napędu matą to chyba zły pomysł, prawda?
Mata ma być dobrą podstawą pod płytę, nie niszczyć jej przy ew poślizgu, nie brudzić i nie elektryzować powierzchni.
A z czego jest to sprawa estetki. Z resztą używany gramofon ma zasłoniętą matę. :violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15089
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#80

Post autor: darkman »

pan_winyl pisze: A jak płyta ma grubszy label to jak Ci toto reaguje?
Wiesz na stronie juchtowej label się 'odciska' i wyrównuje niejako. Jucht jest dość plastyczny pod tym względem.
U mnie to przypadek w zasadzie, bo miałem kiedyś filc, który się elektryzował bodaj na dwóch gramofonach. Korek uznałem za zbyt twardy jak na kasę wywalaną na albumy :shifty:i wyrzuciłem z przyjemnością. Szukałem oryginalnej maty gumowej bez sukcesu i Sebastian (Zelazny@) mi polecił taką skórzaną. Kupiłem z jego polecenia by sobie wyrobić zdanie i okazało się, że problem zniknął, a kurz przestał się czepiać bez przyczyny. Na cienkie placki miałem też swego czasu pod skórzaną, 1mm filcowej dodatkowo czyli kwazi pseudo VTA made in mła :lol: , ale to dawne dzieje dość.

Zresztą korek jak wiesz nie każdy, a zwłaszcza tańszy posiada frez pod label - zawsze mnie to zastanawiało - czyli przy grubszym label, winyl wisi trochę w powietrzu jeśli sztywny. Grubsze korki mają o ile pamiętam frez pod label, więc ów problem nie istnieje.
Najlepsza wydaje się być gumowa i oryginalna. No ale jak nie ma to nie ma.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#81

Post autor: pan_winyl »

Zresztą korek jak wiesz nie każdy, a zwłaszcza tańszy posiada frez pod label - zawsze mnie to zastanawiało - czyli przy grubszym label, winyl wisi trochę w powietrzu jeśli sztywny. Grubsze korki mają o ile pamiętam frez pod label, więc ów problem nie istnieje.
no dokładnie. Frez lub tłoczenie. Bez tego słabo, ale z frezem też różnie bywa, bo jak dołożysz docisk, to idzie w drugą stronę.
Ewentualnie techniczną poprawność można uzyskać stosując ciężki docisk.
Może nie najcięższy ale stosuję. Wykonany baj mła jak to łanie darkman napisał, z materiału zwanego krążkiem hokejowym.

Taki układ mam póki co na Telefunkenie, ale to jest temat do zmiany w momencie kiedy dorobię się skóry :)

Gumy nie miałem a jeno nieszczęsny filc.

Za to na Transonicu oryginalna guma, choć nie jestem w 100% przekonany do niej i jeśli dojdzie do tego że zrobię jedną skórę, pewnie pojawi się kolejna.

Z tymi akrylami to nie uważam by były takim szałem. Może przy paskowych napędach, ale przy dobrze tłumionym dd ciężki talerz aluminiowy wystarczy. Kwestia całego toru tak naprawdę.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#82

Post autor: KUTI »

Panowie, trzeba kupować Luxmany, bo tam to nawet mata jest na swoim poziomie :)
Załączniki
IMG_5236.JPG
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41482
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaką matę wybrać?

#83

Post autor: Wojtek »

Jako że był już rozległy temat o matach - dorzuciłem nowy wątek do starego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15089
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaką matę wybrać?

#84

Post autor: darkman »

Ano właśnie KUTI, ładnie zrobiony 'frez' i o to chodzi. Można to chyba też zrobić metodą wyciskową na gorąco/mokro. Kaletnik ze sprzętem dałby radę zapewne.
Kłopot jest z równym i gęstym materiałem, jak chłopaki pisali wyżej.

p.s. dzięki Wojtek@ za razem" ;)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką matę wybrać?

#85

Post autor: pan_winyl »

Ale chyba u KUTIego właśnie jest presska. Na frez mi to nie wygląda :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Jaką matę wybrać?

#86

Post autor: KUTI »

Ta powyżej to orginalna mata od PD-121, 131.
Mata jest ogólnie z miękkiej gumy klejoną od góry cienką skórą.
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Jaką matę wybrać?

#87

Post autor: chrzan49 »

Czy Wy nie macie innych zmartwień?maat może byc z bele czego:
a.filc
b.guma
c.korek
d.akryl

Akryl sie elektryzuje i filc tez poza tym lapie kurz,Nie wiem czy nowomodne akryle maja odplyw ładunków .
Mój wybór dobra guma o grubosci jak w ori.Wsio w temacie,Najwięcej dyskusji o duperelach malo ważnych.Skora pracuje i trudno o taką o jednakowej grubości.Powinna byc prasowana ale kto to zrobi w amatorskich warunkach?
Tomasz
syko
Posty: 2353
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Jaką matę wybrać?

#88

Post autor: syko »

Trafiła mi się taka mata antystatyczna. Nie zauważyłem różnicy w kurzu na płytach, ale używam bo ładnie wygląda. ;) Jest dużo mniejsza od talerza i ma większą dziurkę. :think:
Załączniki
IMG_20190728_131852.jpg
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
David_Scout2180
Posty: 37
Rejestracja: 25 sty 2023, 13:01
Gramofon: Vpi scout 21

Re: Rodzaje mat i ich właściwości

#89

Post autor: David_Scout2180 »

Czołem. Podepnę się pod temat. Przeczytałem topic który linkuje powyżej kolega Kielek - czyta się to z zapartym tchem - najpierw ostra jadka o matach potem wchodzi Mata Hari i Yerba Mate - szkoda ze nie wpadli Pat i Mat - czeski film :D Ale do rzeczy. Mam w gramofonie aluminiowy talerz od spodu drążony i zalany jakimś ustrojstwem. Mata seryjna filcowa - gruba 3-4 mm. Czasem ściągam ją razem z płytą, ładunki słychać przy zdejmowaniu. Dopóki nie kupię Knosti czyszczę płyty miksturą forumową i mikrofibrą raz na kilka tygodni. Przed każdym odtworzeniem szczotką do płyt z welurem. Mimo to trzaski są przy odtwarzaniu mimo że płyty bez rys. Gramofon uziemiony standardowo do preampa.
David_Scout2180
Posty: 37
Rejestracja: 25 sty 2023, 13:01
Gramofon: Vpi scout 21

Re: Rodzaje mat i ich właściwości

#90

Post autor: David_Scout2180 »

Wczoraj trochę na czuja położyłem bez maty płytę na której tych ładunków słyszę najwięcej - niech talerz te ładunki odprowadzi pomyślałem. Może to autosugestia ślę trzasków było mniej przy graniu po odwróceniu płyty. Pytanie co robię źle bo czuję ze problem trzasków narasta. Wymienić tą matę na gumową?
ODPOWIEDZ