Jaką matę wybrać?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 321
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Jaką matę gumową wybrać?

#61

Post autor: krisdebowski »

czyli rozumiem że tak jak jest to jest dobrze ... chciałem se coś zmienić i mieć ladniejsza matę a nie czarną szmatke
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką matę gumową wybrać?

#62

Post autor: Wojtek »

Aha, czyli zmiana ot tak dla picu ;)
Powtórzę to co już padało tutaj w wątku: guma, korek, względnie akryl.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 321
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Jaką matę gumową wybrać?

#63

Post autor: krisdebowski »

bo ja wiem czy dla picu? wydaje mi się ze to co daje producent to minimum. chciałbym to poprawić, w jednym sklepie jest dedykowana pro-ject korkowa za 80 zł i filcowa za 40 zł. nie wiem jednak czy uzyskam poprawę grania ? ewentualnie gdzie kupic takie maty ?
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 321
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Jaką matę gumową wybrać?

#64

Post autor: krisdebowski »

talerz akrylowy ... to mi sie podoba, tyle że mam wszystko czarne a znalałzem że na winyle.pl mają tylko biały
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jaką matę gumową wybrać?

#65

Post autor: Wojtek »

krisdebowski pisze:nie wiem jednak czy uzyskam poprawę grania ?
Jedni słuchają mat, inni słuchają płyt. Drobna poprawa na korzyść maty korkowej czy akrylowej powinna być, gdyż materiały te lepiej tłumią drgania niż filc.

Zgadza się, że dodawanie przez producentów audiofilskich gramofonów mat filcowych to ruch raczej oszczędnościowy niż jakościowy :)

Przemaluj korek na czarno i będziesz miał estetykę zachowaną :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaką matę gumową wybrać?

#66

Post autor: zbyszek1982 »

krisdebowski pisze:talerz akrylowy ... to mi sie podoba, tyle że mam wszystko czarne a znalałzem że na winyle.pl mają tylko biały
http://www.acrylteller.com/epages/es122 ... cts/551948
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2388
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#67

Post autor: dale »

Jeśli nie w tym miejscu post, przepraszam i proszę o przeniesienie we właściwe miejsce.

Kończę zbierać szpeje do uzupełnienia gramofonu (drugiego - bo nie mogę się zdecydować który zostawić :) ). Jest to Jim Carson wst-1200.
Podobno - nic specjalnego. Ale dla mnie - ma duszę. Dorabiam do niego nóżki, zmieniam wyjścia (bo mi się nie mieści na docelowym miejscu), dobrałem headshella (bo nie miał). I teraz zostało mi jedynie dobranie maty na talerz.
Oryginalnej brak, chwilowo sprawdzałem z matą od Bernarda, ale jest o 10 mm za mała. Chciałbym założyć coś, co wypełni cały talerz.
Proszę o poradę co wybrać ze względów praktycznych, jeśli to nie będzie nadmiar wymagań z mojej strony, prosił bym o jakieś zdanie czy dwa wyjaśnienia dlaczego tak, a nie inaczej.
Do tej pory czytałem trochę, ale zależnie od miejsca i osoby piszącej, pojawia się zupełnie inny obraz.
W skrócie, wybieram między gumą, filcem i korkiem.
Wizualnie najbardziej podchodzi mi korek albo filc. Ale czytałem że zbiera kurz, który chętnie oddaje. Gumę, ciężko znaleźć w odpowiedniej średnicy i nową - bez przebarwień czy wyblaknięć. Chyba że są gdzieś dostępne w sieci.
Budżet - wiadomo im mniej, tym więcej ma płyty zostanie:). Chciałbym się zmieścić w kwocie około 50 zł - do 100 zł.
Nie wiem jakie zalety i wady mają materiały typu guma, akryl i korek, czy filc. Nie chodzi mi o wpływ na dźwięk bo tego raczej nie usłyszę, ale o elektrostatykę, kurz czy coś innego, o czym nie mam pojęcia :).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#68

Post autor: darkman »

dale pisze: wybieram między gumą, filcem i korkiem.
Jest jeszcze skóra (nie elektryzuje i nie zbiera kurzu). Jeśli nie oryginalna guma to raczej najlepszy wybór.
Było już o tym. Mam własną i mam też na sell, chyba 297 mm/1-2mm, ale nie znalazłem nigdy czasu by to zaoferować. Nadal mi się nie chce bo to nie kwestia (do/na) handlowa. kiedyś zamówiłem kilka i leżą plackiem jeść nie wołając :lol:
W razie czego to mogę podesłać detale na PW - z góry przepraszam, ale jak znajdę czas 9koledze chyba posyłałem fotki), jest taki wątek jednego z kolegów o macie i tam masz trochę mięsa. U niego skończyło się na kupnie nowego gramofonu, bo tak koledzy doradzili.
można i tak :mrgreen:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#69

Post autor: Regsoft »

dale pisze: Gumę, ciężko znaleźć w odpowiedniej średnicy i nową - bez przebarwień czy wyblaknięć.
Osobiście preferuję gumę. Zawsze po graniu możesz przykryć starą płytą z ładną etykietą ;)
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#70

Post autor: andre »

Jest jeszcze Mata Hari ale to już dla lubiących niebezpieczne experymenta desperatów.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#71

Post autor: Regsoft »

andre pisze: Jest jeszcze Mata Hari
A na koniec już tylko harakiri :mrgreen:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#72

Post autor: darkman »

Guma też spore ryzyko i kościół niezbyt przychylnie patrzy :D Mato grosso też fajne jest. :mrgreen:
Jak boli to tylko matte pozostaje zawołać.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2388
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#73

Post autor: dale »

Na Mate Hari Żona będzie patrzyła krzywo - mamy ograniczone miejsce na szafce :)

Dzięki za informacje, wątek Kolegi znam, ale tam się trochę rozmył.
Czego mogę się spodziewać po korku?

@Darkman, jeśli skóra się mieści w budżecie - nie mówię "nie". Ja nie brałem jej pod uwagę, ponieważ sam nie potrafię jej przygotować, zaś zamówić odpowiednio równy kawałek (pod względem grubości) też sztuka. Napisz na pw ile :) Jak cena będzie do przełknięcia :) To myślę że bym wziął :) A co do zdjęć, to może być też mms - dam Ci numer telefonu.

Dziękuję Panowie za ciepłe przyjęcie i pomoc
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#74

Post autor: darkman »

Czekajcie chłopaki, bo przecież nic o Yerba Mate nie napisaliśmy, a to może być hit :D :think:
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka mata - wady i zalety - proszę o pomoc

#75

Post autor: pan_winyl »

Skóra - jest super, ale musi być minimum te 2 mm, więc najlepiej klejona z 2 kawałków.
Korek - spoko, jak dla mnie chyba najlepsza opcja, o ile jest dobrze wykonany - tzn. nie kruszy się. Bardzo dobrze tłumi drgania, ale źle wykonany może brudzić płytę. (Sam używam mat korkowych, polecam te z włoch, chińczyki są bardzo słabej jakości)
Filc - nadaje się do sprzętu dj skiego ale nie koniecznie do domu. Lubi zbierać kurz + może elektryzować płyty. Nadaje się jeśli chcesz uprawiać scratching :D
Guma - Bezpieczna opcja, choć te oryginalne, jak dla mnie często są zbyt sztywne, przez co przenoszą masę drgań, ale to akurat pewnie moja przywara, bo te gramofony z którymi ja się bawię przyjeżdżają do mnie w skrajnym stanie.

Jest jeszcze taka packa linoleum/cerata.
Popularna w USAlandi, ale nie nadaje się do niczego więcej niż przykrycia korka/filcu/gumy. Śliska i cienka.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ