Czy automat może być manualem?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
przemko77
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2012, 19:38

Czy automat może być manualem?

#1

Post autor: przemko77 »

Mam do Państwa pytanie ,otóż przeglądając form natknąłem się na wpisy mówiące ,że w przypadku gramofonów automatycznych/pół automatycznych ,automatyka dotyczy ramienia .Modele Technicsa są przeważnie takimi gramofonami i teraz załóżmy taką sytuację - mamy gramofon powiedzmy pól automat czy jeżeli nastąpi uszkodzenie automatyki gramofon może być nadal użytkowany czy też grozi to np.uszkodzeniem ramienia ,łożyska itp .Czy pełny automat może być manualem ?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

nurtujące pytanie

#2

Post autor: Kocewicz »

przemko77 pisze:Czy pełny automat może być manualem ?
Może być, w większości przypadków popsucie automatyki nie wyklucza możliwości odtwarzania "ręcznego". Aczkolwiek historia zna przypadki gramofonów w pełni automatycznych, bez możliwości ręcznego nastawiania ramienia. Nawet mam jeden taki, z 1954 :P
Are you Shure?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

nurtujące pytanie

#3

Post autor: kielek »

Nie wiem jak jest z Technicsem,ale sam swój półautomat przerobiłem na manual(wyciągając jedno kółko zębate :D ),bo powrót ramienia raz działał dobrze a po jakimś czasie coś mu się odwidziało i szwankował.
Niektóre automaty mają także obsługę manualną,która nie wyklucza pracy w automacie (tak miał Denon DP 300).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy automat może być manualem?

#4

Post autor: Wojtek »

kielek pisze:Niektóre automaty mają także obsługę manualną,która nie wyklucza pracy w automacie (tak miał Denon DP 300).
Innymi słowy: obecność funkcji automatycznych nie przeszkadza w manualnej obsłudze gramofonu.

"Niektóre" to złe słowo, bo przytłaczająca większość tradycyjnych gramofonów automatycznych pozwala na ręczne nastawienie ramienia jako alternatywę do wciśnięcia przycisku "start".

Inaczej ma się sprawa funkcji auto-stopu, która w normalnych warunkach jest stale załączona. Jak się jej pozbyć?
1. Wyłączyć przyciskiem czy innym przełącznikiem (o ile dany gramofon ma taką możliwość, ale mało który ma)
2. Wyregulować punkt załączenia auto-stopu na taki, że igła do niego nigdy nie dotrze (o ile dany gramofon ma taką regulację)
3. Wywalić odpowiednią część (sposób kielka :D)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Czy automat może być manualem?

#5

Post autor: kielek »

Wojtek pisze:3. Wywalić odpowiednią część (sposób kielka )
Może nieco brutalny sposób,ale niezwykle skuteczny :lol:
przemko77
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2012, 19:38

Czy automat może być manualem?

#6

Post autor: przemko77 »

Dzięki za odpowiedź ,właściwie to pytanie poniekąd zadałem z innej przyczyny .Przymierzam się do kupna gramofonu używanego ,powierzmy jakiegoś modelu Technicsa BD22,BD3 i teraz zakładam czarny scenariusz ,że po prostu sprzedawca będzie nie do końca szczery i jeżeli by mechanika uległa uszkodzeniu to gramofon będzie mógł być dalej używany jako manualny
ODPOWIEDZ