Technics SL-1900

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Technics SL-1900

#1

Post autor: DrLens »

Witam,

jako że to mój pierwszy post na forum to pragnę się przywitać i pogratulować wspólnej pasji związanej z winylami. Sprowadza mnie tutaj niestety problem z gramofonem, który widnieje w temacie. Mianowicie miałem przepięcie prądu w domu i połowa sprzętu została uszkodzona, razem z moim Technicsem SL-1900. Przeszedł przez 2 warsztaty chałupnicze, wizytowałem słynną giełdę Wolumen, radziłem się wielu "magików" zarówno przez allegro jak i tych napotkanych w sieci i odpowiedź była jedna - darować sobie, bo uszkodzenie jest zbyt poważne i nie znajdę części zamiennej. Z diagnozy wyszło, że po przepięciu prądu spalił się w gramofonie układ scalony. Z manuala odszukanego w sieci odczytałem, że to model IC AN 630 u. Po włączeniu do zasilania dioda świeci się permanentnie jednak poza tym nie ma żadnych innych oznak. Ramię po zdjęciu z uchwytu nie porusza talerzem, podobnie po próbie rozruchu dźwignią start. Problem w tym, że bardzo przywiązałem się do tego gramofonu mimo, iż opinie widywałem różne. Dla mnie był wystarczający a funkcja repeat była niezwykle cenna - szczególnie podczas tych bardziej leniwych wieczorów :) Teraz moje pytanie czy ktoś z Państwa wie czy coś jeszcze mogę z tym zrobić? Czy gdzieś można zamówić ten scalak? być może ktoś kolekcjonuje akurat technicsy i posiada części zamienne (zdaje sobie sprawę, że to jak szukanie przysłowiowej igły w stogu siana) ale jednak warto próbować. Gdzie szukać lub komu oddać/sprzedać/zamienić mój aktualny gramofon, żeby nie poszedł na śmietnik, a być może posłużył jeszcze komuś. Na koniec, jeśli nic się nie uda wskórać, w co dalej zainwestować alby gdzie znaleźć taki sam lub zbliżony model, żebym szybko mógł dalej cieszyć się dźwiękami muzyki z ulubionego nośnika. Proszę o radę. pozdrawiam Tomek

P.S. Przeglądam oczywiście allegro na bieżąco jednak albo ceny które widzę mnie rozczarowują albo stan oferowanych sprzętów na rynku wtórnym budzi wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-1900

#2

Post autor: Winters »

Szukaj drugiego 1900 na części, albo będziesz musiał się z nim pożegnać.
DIOMEDES KATO
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Technics SL-1900

#3

Post autor: DrLens »

tak też robię, chociaż nie jest prosto taki na części dostać. Nie mam jeszcze stu procent pewności, że silnik działa, ale z informacji o miejscowego "magika" wynika, że ten scalak przywraca życie w mój gramofon. Być może ktoś na forum będzie dysponował podobnym sprzętem a raczej "bebechami".

pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-1900

#4

Post autor: Wojtek »

Może też polować za Grundig PS-3500. Z pewnością będzie tańszy od Technics SL-1900.
Jest to gramofon zrobiony dla Grundiga przez Technicsa/Matsushitę i zawiera najprawdopodobniej ten sam scalak.
Zobacz sobie schemat: http://grundig.pytalhost.com/PS3500/

Były też PS-2500 i PS-4500 z tej samej serii, ale nie jestem pewien czy tam znajdziemy ten sam IC. Jest to prawdopodobne.

Ten chip występował również w paru innych modelach Technicsa. Chyba w SL-1600/SL-1650, może SL-5300.
Trzeba by sprawdzić serwisówki/schematy by się upewnić.
DrLens pisze:Na koniec, jeśli nic się nie uda wskórać, w co dalej zainwestować alby gdzie znaleźć taki sam lub zbliżony model, żebym szybko mógł dalej cieszyć się dźwiękami muzyki z ulubionego nośnika.
Może zapoluj na SL-1600 mk1? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Technics SL-1900

#5

Post autor: DrLens »

Dziękuję za odpowiedź. A Wojtku masz na myśli coś takiego:

http://allegro.pl/technics-sl-1610-i3027118272.html

nie wiem co dokładnie oznacza mk1 - ale ten n a aukcjiobserwuję już od jakiegoś czasu. Cena chyba jednak nieco zbyt wygórowana. Ile ta sztuka może być warta na Twoje oko>?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-1900

#6

Post autor: Wojtek »

DrLens pisze:A Wojtku masz na myśli coś takiego:
Tak. SL-1610 to innymi słowy czarny SL-1600.
DrLens pisze:nie wiem co dokładnie oznacza mk1
Chodzi o pierwszą wersję tego modelu. Potem były jeszcze ulepszone mk2.

Audio-Extasa generalnie się ceni, ale SL-1600 rzadko kiedy schodzą u nas za mniej niż powiedzmy 600-700 złotych.

A tu masz wspomnianego Grundiga PS-3500, który ma w sobie tego scalaka co potrzebujesz:
http://allegro.pl/gramofon-grundig-ps35 ... 23330.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Technics SL-1900

#7

Post autor: DrLens »

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Przepraszam za brak pewności co do Twojej opinii ale jesteś pewien że w grundigu będzie dokładnie ten sam element co w moim technicsie? Sądząc po budowie i funkcjach Grundig wydaje się prosty pod względem konstrukcji i elektroniki a jednak technics chcąc nie chcąc ma więcej funkcji a co za tym idzie elektroniki. Napisałem do gościa od Grundiga i może coś mi jeszcze na nim opuści. Nie chcę wydawać kolejnej 100 bo jeszcze nie mam 100% pewności czy to tylko ten scalak. Nie jestem elektronikiem i nie wiem czy to tylko ta usterka - powielam opinię majstra. Czy jakoś można sprawdzić czy silnik jest sprawny i czy usterka może być spowodowana tylko spalonym scalakiem? Ta część (mam na myśli scalak) służy uruchomieniu silnika i innym funkcjom np. repeat ?

Co do Audio-Extasa pisałem już i być może uda się conieco uszczknąć z ceny gdyby nie wyszło z reanimacją mojego sprzętu.
ROBERT RS
Posty: 39
Rejestracja: 07 cze 2012, 12:42

Re: Technics SL-1900

#8

Post autor: ROBERT RS »

można jeszcze poprosić o zdjęcia wnętrza grundiga:) jeśli to, to jesteś uratowany. tanim kosztem... jeśli nie to szukaj na części 1900, albo kup inny gramofon.
jakbyś był zainteresowany odsprzedaż twojego 1900 to byłbym zainteresowany
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Technics SL-1900

#9

Post autor: DrLens »

Dziękuję za odzew i zainteresowanie. Jak sprzedawca grundiga się do mnie odezwie i może uda się ponegocjować to poproszę jeszcze o fotkę "bebechów" ew. odczytanie modelu scalaka. Myślę, że powinno mu się to udać. Dam znać na bieżąco jak moja sprawa się rozwinie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-1900

#10

Post autor: Wojtek »

DrLens pisze:Przepraszam za brak pewności co do Twojej opinii ale jesteś pewien że w grundigu będzie dokładnie ten sam element co w moim technicsie? Sądząc po budowie i funkcjach Grundig wydaje się prosty pod względem konstrukcji i elektroniki a jednak technics chcąc nie chcąc ma więcej funkcji a co za tym idzie elektroniki.
A zerknąłeś chociaż na schemat do którego link podałem wcześniej? Przypuszczam, że nie.

Zresztą, nie wiem jak ty to liczysz, ale Grundig PS-3500 to też jest automat i ma prawie tyle samo funkcji co Technics SL-1900 (Grundigowi brakuje "repeat", to tyle).

Poza tym, porównaj sobie schemat elektroniki w SL-1900 z schematem Grundiga. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.
Schemat SL-1900 znajdziesz w serwisówce na VE.
DrLens pisze:Nie chcę wydawać kolejnej 100 bo jeszcze nie mam 100% pewności czy to tylko ten scalak. Nie jestem elektronikiem i nie wiem czy to tylko ta usterka - powielam opinię majstra.
Jeśli nadal masz takie myśli i nie wierzysz swoim majstrom to chyba należałoby darować sobie opcję naprawy tego gramofonu?
DrLens pisze:Czy jakoś można sprawdzić czy silnik jest sprawny i czy usterka może być spowodowana tylko spalonym scalakiem?
Byś musiał odłączyć silnik i puścić mu bezpośrednio odpowiedni prąd by sprawdzić czy działa.
DrLens pisze:Ta część (mam na myśli scalak) służy uruchomieniu silnika i innym funkcjom np. repeat ?
Obsługuje całą elektronikę gramofonu, od funkcji automatycznych poprzez napęd i stabilizację prędkości.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Technics SL-1900

#11

Post autor: DrLens »

Witam,

oba schematy porównywałem i poza wizualnym podobieństwem oraz napisem AN 630 u zbyt wiele mi to nie mówi. Martwi mnie fakt, że tak jak wspomniałeś wyżej Grundig nie ma opcje repeat ale być może mimo to wymieniony scalak będzie obsługiwał tę funkcję w Technicsie. Co do wątpliwości w majstra nie mam wyjścia. Muszę zaryzykować. A moje pytanie o silnik również miało na celu wyjaśnienie czy uda się go sprawdzić w jakiś sposób, bo tamten twierdził, iż bez scalaka silnika nie da się sprawdzić, bo jest trójfazowy, bezszczotkowy i że się nie da (tak w skrócie). Ale raczej gdyby był spalony to widać to byłoby na kondensatorach a te są w porządku. Zdaję sobie sprawę że nie znając się już na tym etapie budwwy gramofonu a tym bardziej silnika jedyne co mi pozostaje to pytać tutaj o radę ;)

pozdrawiam
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-1900

#12

Post autor: eenneell »

DrLens pisze:trójfazowy
:?: :?: :?:
Chyba coś "pomieszałeś" ;)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Technics SL-1900

#13

Post autor: kielek »

Na gramofonach to się zbytnio nie znam,ale silnik trójfazowy w takim urządzeniu to nie bardzo sobie wyobrażam :shock:
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Technics SL-1900

#14

Post autor: DrLens »

Być może :shifty: W każdym razie to i tak słowa mojego majstra ale przez telefon mogłem coś przekręcić. Będę miał sclak z Grundiga to dam znać jak to się wszystko rozwinęło.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-1900

#15

Post autor: Wojtek »

Jak układ scalony w gramofonie produkowanym przez Technicsa/Matsushitę wygląda tak samo i nazywa się tak samo to raczej jest tym samym co ten stosowany w gramofonie Technics. Generalnie w świecie układów scalonych nie było chyba takiego zwyczaju, by różne układy nazywać jednakowo, bo w logiczny sposób robiłoby to niezły galimatias. Na tej samej zasadzie prawie wszystkie części gramofonu czy innego urządzenia mają swój konkretny numer/identyfikator.

Nawet rozkład kondensatorów i rezystorów wokół tego scalaka jest w Grundigu identyczny jak w Technicsie, a więc krótko mówiąc po prostu "wzięli to co mieli" i wsadzili do innej budy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ