Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#1

Post autor: zbyszek1982 »

Ostatnio często słucham płyt w słuchawkach i zauważyłem ciekawe zjawisko, mianowicie w cichych momentach utworów lub między utworami słyszę w lewym kanale muzykę z sąsiedniego rowka. Zazwyczaj trwa to ok sekundy i jest bardzo ciche. Czy to normalne zjawisko czy też mam coś źle ustawione? Zmiana Anty-skatingu nie ma na to wpływu.
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#2

Post autor: Kocewicz »

A to nie efekt masterowania płyty z taśmy, która namagnesowała się na sąsiednich zwojach? Dość popularne przy reedycjach i łatwe do usłyszenia.
Are you Shure?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#3

Post autor: zbyszek1982 »

Możliwe, że to to, ale na first pressach też się zdarza. Najlepiej to słychać na albumie Fugazi, Marillion który ma Direct Metal Mastering.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#4

Post autor: eenneell »

Kocewicz pisze:A to nie efekt masterowania płyty z taśmy, która namagnesowała się na sąsiednich zwojach?
Raczej nie "rozdwojonej" igły ;)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#5

Post autor: kielek »

Podobny problem opisywany był na forum AS.Nie wiem czy Adminowi się to spodoba,ale tu masz linka do dyskusji http://www.audiostereo.pl/zdublowany-dz ... 98542.html
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#6

Post autor: vinylpiotrek »

Znaczenie ma też jakość i wiek taśmy źródłowej.
Różne typy taśmy są bardziej lub mniej podatne na to zjawisko.
Szczególnie wyraźne jest w płytach nagranych w latach 50 lub 60 na niezbyt nowoczesnych taśmach, gdy słuchamy ich późniejszych reedycji wydanych np. 10 czy kilkanaście lat po nagraniu.
jest to też jakiś kamyczek do wątku o wyższości pierwszych wydań nad wznowieniami, ale żeby w tej kwestii nastąpiła jakaś różnica, to to wznowienie musi być co najmniej jakieś 8-10 lat nowsze, i masterowane na nowo z taśmy na lakier, tłoczenie nowsze o kilka miesiecy czy nawet więcej robione z tego samego mastera pod tym względem nie ma prawa być gorsze.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#7

Post autor: Wojtek »

To jest normalne zjawisko.

Trzeba pamiętać, że różne wkładki lepiej lub gorzej rozdzielają kanały (nie dla żartu producenci podają wartości dB dla separacji kanałów).
Jednak na winylu chyba nie da się osiągnąć separacji doskonałej :) Wynika to także z procesu masterowania tego nośnika, jak już wspomniano.
Kwestia taśmy w świetle tego to jest relatywny pikuś (szczególnie dzisiaj).

Jeszcze zależy od tego na jakim paśmie występuje dany poziom rozdzielenia (producenci zwyczajowo podają tą wartość przy pomiarach na płycie testowej z sygnałem 1kHz). Dorzućmy do tego jeszcze różnice fazowe między "rozlaniem się" dźwięku w jednym kanale, a faktycznym sygnale z drugiej ścianki rowka, kalibrację naszego gramofonu (antiskating, azymut) i już mamy całkiem fajny techniczny galimatias :)
Do ogarnięcia, na szczęście.
kielek pisze:Nie wiem czy Adminowi się to spodoba
Ja na szczęście nie mam tego typu durnych uprzedzeń. Bardziej bym się zirytował tekstem typu "nie ma o czym tu gadać, było na AS <link>" ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#8

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze: Bardziej bym się zirytował tekstem typu "nie ma o czym tu gadać, było na AS <link>"
A jest "tam" ciekawe zdanie: " ja się z tym zjawiskiem spotkałem na CD" - co wiele tłumaczy!
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#9

Post autor: zbyszek1982 »

Dzięki za odpowiedzi.
eenneell pisze: A jest "tam" ciekawe zdanie: " ja się z tym zjawiskiem spotkałem na CD" - co wiele tłumaczy!
Ja sobie nic takiego nie przypominam, ale sprawdzę, bo mam też pierwsze wydanie "Fugazi" na kompakcie, jeszcze AAD. Jeżeli to faktycznie przebicie od taśmy, to tam też powinno być. Co ciekawe, piszą tam, że to zjawisko nie występuje na płytach DMM, a u mnie właśnie na takiej najbardziej je słychać.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#10

Post autor: eenneell »

zbyszek1982 pisze:Co ciekawe, piszą tam, że to zjawisko nie występuje na płytach DMM, a u mnie właśnie na takiej najbardziej je słychać
HA :!: to dalej tłumaczy przyczynę w "magnetyzmie" taśmy, a nie nacinaniu matrycy, wkładce... etc.
zbyszek1982 pisze:Jeżeli to faktycznie przebicie od taśmy, to tam też powinno być.
To doświadczenie będzie ciekawe ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41560
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#11

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:Co ciekawe, piszą tam, że to zjawisko nie występuje na płytach DMM, a u mnie właśnie na takiej najbardziej je słychać.
To nie jest prawda. Technika DMM wywodzi się z produkcji płyt CD, ale to wcale nie znaczy, że problem jest w tym wypadku rozwiązany :)
eenneell pisze:HA :!: to dalej tłumaczy przyczynę w "magnetyzmie" taśmy, a nie nacinaniu matrycy, wkładce... etc.
Nie bardzo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#12

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Nie bardzo.
że wina sprzętu :?:
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#13

Post autor: Winters »

http://en.wikipedia.org/wiki/Print-through

Jeżeli taśma nie była odpowiednio gruba to nie ważne czy to będzie najwcześniejsze cięcie danej płyty, czy reedycja -> zjawisko wystąpi i tak. Można temu zaradzić przy odpowiedniej obróbce starej taśmy - wypiekanie itd.
DIOMEDES KATO
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Porównałem LP i CD Marillion "Fugazi". Obie wersje z 1984 r.
Na kompakcie to zjawisko też występuje, tyle że to przebicie dźwięku jest dużo cichsze. Trudno je wyłapać nawet w słuchawkach, ale jest.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Przebicie dźwięku z sąsiedniego rowka

#15

Post autor: eenneell »

Rowki na CD są mniejsze, niż na winylu. Dlatego słychać ciszej.
ODPOWIEDZ