Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Unitra Fonica
ODPOWIEDZ
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#1

Post autor: drB »

Witam wszystkich forumowiczów.
Ostatnio dostałem adapter Unitra Fonica gs 464. Kabel sygnałowy był ucięty i przerobiony na czincze (czy jak się to tam pisze:)) i po podłączeniu do wieży gra cichutko więc sie domyślam że potrzebny jest jakiś przedwzmacniacz gramofonowy.
[1] Przeglądalem allegro i czy najatańszy taki przedwmacniacz czyli w granicach 50- 100 zl bedzie wystarczający? Czy zainwestować w jakis lepszy przedwzmacniacz, wzmacniacz bądz amplituner?
[2] Następne jest pytanie dotyczące igły i systemu. Czy wymieniać? bo nie znam jej przebiegu. Założona jest MF bodajże 101 czyli chyba orginał. Jak wymieniać to na jaką?
[3] Aa i najważniejsze pytanie czy w ogóle to trzmać i czy jest jakiś sens wkładania w to pieniędzy?? Czy może wyrzucić to do śmieci, zarobić, uskładać i zainwestować w coś lepszego.
Pytania takie bo dopiero zacząłem z tym przygodę. Trochę czytałem o tym wszystkim ale dalej jestem zielony w tym temacie i dlatego ptania kieruję do Was. Z góry dziekuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#2

Post autor: Wojtek »

Wszystko byś wiedział jakbyś choć trochę poczytał forum ;)
drB pisze:Przeglądalem allegro i czy najatańszy taki przedwmacniacz czyli w granicach 50- 100 zl bedzie wystarczający?
Tak.
drB pisze:Czy zainwestować w jakis lepszy przedwzmacniacz, wzmacniacz bądz amplituner?
To zależy co chcesz osiągnąć i czy Cię na to stać.
drB pisze:Następne jest pytanie dotyczące igły i systemu. Czy wymieniać? bo nie znam jej przebiegu.
Lepiej wymienić igłę albo całą wkładkę/system.
drB pisze:Jak wymieniać to na jaką?
Igła jest do znalezienia, a co do wkładki to znowu zależy od finansów.
Najtaniej wyjdzie AT-3600, ale lepiej troszkę dopłacić do AT-95E by był "konkret".
drB pisze:[3] Aa i najważniejsze pytanie czy w ogóle to trzmać i czy jest jakiś sens wkładania w to pieniędzy??
Na dłuższą metę? Nie.
drB pisze:Czy może wyrzucić to do śmieci, zarobić, uskładać i zainwestować w coś lepszego.
Lepiej sprzedać niż wyrzucać. Skoro dostałeś to będzie to czysty zysk.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#3

Post autor: Analogowe ucho »

Założona jest MF bodajże 101 czyli chyba orginał. Jak wymieniać to na jaką?
Wymienić bezwzględnie, na najdroższą na jaką cię stać.
Wystrzegać się AT 3600 bo takie badziewie, że szkoda słów.
Oczywiście o ile gramofon sprawny, tzn czy trzyma obroty, nie brumii nie trzeszczy itp.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#4

Post autor: vinylpiotrek »

Analogowe ucho pisze:Wystrzegać się AT 3600 bo takie badziewie, że szkoda słów.
Jeśli kolega drB, wieżą,nazywa tzw. miniwieżę, to uważam że 3600 w zupełności wystarczy.
Nie usłyszy przewagi lepszej wkładki, zresztą 3600 do tego chyba przede wszystkim została stworzona, do montażu w tanich gramofonach, współpracujących z wieżyczkami.
Obrazek
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#5

Post autor: Analogowe ucho »

vinylpiotrek pisze:
Analogowe ucho pisze:Wystrzegać się AT 3600 bo takie badziewie, że szkoda słów.
Jeśli kolega drB, wieżą,nazywa tzw. miniwieżę, to uważam że 3600 w zupełności wystarczy.
Nie usłyszy przewagi lepszej wkładki, zresztą 3600 do tego chyba przede wszystkim została stworzona, do montażu w tanich gramofonach, współpracujących z wieżyczkami.
Gdzieś ty wyczytał, że wieżę nazywa tzw mini wieżą? nawet jakby..... To tak na boku.
Ja bym polecał, o ile gramofon sprawny. Dokupić, raz dobrą wkładkę, powtórzę raz jeszcze! najdroższą na jaką nas stać. Absolutnie nie należy oszczędzać na zakupie wkładki, omijać z daleko AT 3600 i temu podobne zamulacze, od tak grających wkładek, można na zawsze zniechęcić się do winyli. :lol:
Dwa, kupić, nie przedwzmacniacz gramofonowy, ale wzmacniacz z wejście gramofonowym. Ja np kupiłem za 80 złotych - wtedy wydawało mi się to kwotą wygórowaną, ale sprzedający się uparł, i nic nie dało się urwać z ceny. Dziś dałby nawet drugie tyle. Bo mimo swojego wieku, gra poprawnie, nigdy mnie nie zawiódł. I gra ciekawie jak na tego typu półkę. Mowa jest o:
Obrazek

Czyli za cenę zakupu proponowanego przedwzmacniacza, można kupić wzmacniacz, pod którego podepniemy kolumny, słuchawki... A i nie głupio wygląda. ;-)
80 złotych.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#6

Post autor: Winters »

Analogowe ucho pisze:Dokupić, raz dobrą wkładkę, powtórzę raz jeszcze! najdroższą na jaką nas stać. Absolutnie nie należy oszczędzać na zakupie wkładki, omijać z daleko AT 3600 i temu podobne zamulacze, od tak grających wkładek, można na zawsze zniechęcić się do winyli.
A nie lepiej sprzedać wszystko: gramofon, płyty, samochód, dom, rodzinę i dopiero wtedy kupić super wkładkę? ;)
DIOMEDES KATO
Analogowe ucho
Posty: 174
Rejestracja: 20 lis 2012, 15:10

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#7

Post autor: Analogowe ucho »

Winters pisze:
Analogowe ucho pisze:Dokupić, raz dobrą wkładkę, powtórzę raz jeszcze! najdroższą na jaką nas stać. Absolutnie nie należy oszczędzać na zakupie wkładki, omijać z daleko AT 3600 i temu podobne zamulacze, od tak grających wkładek, można na zawsze zniechęcić się do winyli.
A nie lepiej sprzedać wszystko: gramofon, płyty, samochód, dom, rodzinę i dopiero wtedy kupić super wkładkę? ;)
Oj tam, oj tam, nie przeginajmy z swoją pasają ;-) Chociaż z drugiej strony, a bo to raz, zdarzyło mi się jechać 400 km, bo ktoś miał od wielu lat poszukiwaną płytę? Nie jeden raz! Ale to już choroba jest. :lol: Nie polecam :mrgreen:
Gdybym miał to szaleństwo zrobić raz jeszcze, to bym zrobił . :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#8

Post autor: Wojtek »

Analogowe ucho pisze:Ja np kupiłem za 80 złotych - wtedy wydawało mi się to kwotą wygórowaną, ale sprzedający się uparł, i nic nie dało się urwać z ceny.
Okazyjny zakup to to nie był, trzeba przyznać.

Poza tym, jak kolega już ma jakiś sprzęt audio/wieżę to niech jednak zostanie przy przedwzmacniaczu niż wzmacniaczu do 100 złotych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#9

Post autor: drB »

Dzięki wielkie za odpowiedzi teraz mi na pewno będzie łatwiej. Jeszcze mam parę pytań. Czy zmieniać pasek? Czy zmieniać placek z gumowego na jakiś filcowy? I najważniejsze bo teraz odnalazłem amplituner Unitra Zodiak. I chciałbym podłączyć to wszystko ale do końca nie wiem jak i liczę na waszą pomoc. Dodaje zdjęcia żeby wszystko było wiadomo. Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
AlaN
Posty: 22
Rejestracja: 16 sty 2012, 21:28

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#10

Post autor: AlaN »

drB pisze:Czy zmieniać pasek?
Warto bo pewnie swoje już ma za sobą. Będzie "ciągnął" albo nie da się ustawić stałych obrotów. U mnie po wymianie paska gramofon zaczął wreszcie porządnie "ciągnąć" płyty :)
drB pisze:Czy zmieniać placek z gumowego na jakiś filcowy?
Nie wiem, ale jak nie jesteś jakimś "ałdjofilem" to nic Ci nie da taka podmiana. Chyba że psychicznie się podbudujesz ;)
drB pisze:amplituner Unitra Zodiak. I chciałbym podłączyć to wszystko ale do końca nie wiem jak
Do Zodiaka jak najbardziej możesz podpiąć gramofon (nawet z dwoma rodzajami wkładek). Zodiak gra nawet bardzo fajnie, szczególnie jak sam w sobie jest w dobrym stanie. U Ciebie problemem będzie sprawa wtyczek: pisałeś że gramofon ma założone wtyczki CINCH, a w Zodiaku masz stare DIN. Są dwa wyjścia: redukcja CINCH/DIN lub wymiana CINCH na DIN na kablu. Tak czy siak, i tak musisz wpiąć się w DIN w radiu, bo innej opcji nie ma.
Słucham analogów dla przyjemności słuchania.
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#11

Post autor: drB »

Czyli mniej więcej tak jak myślałem ;) ale wielkie dzięki. Nie, nie jestem to dopiero początek z tym :D A da rade to spiąć razem z wieżą? Żeby wzmocnić tym Zodiakiem wieżę?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#12

Post autor: Kocewicz »

Nie, to nie tak działa. Lepiej nic nie kombinuj, Zodiak mimo znamionowych 15W gra dość głośno, jak na domowe warunki, wystarczy ci. Nie wierzyłbym w te 60W mocy znamionowej wieży ;)
Are you Shure?
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#13

Post autor: drB »

Aha. Tylko że jest taka opcja że mam głośniki wpięte do wieży i nie chciało by mi się za każdym razem ich przepinać. A poza tym w Zodiaku są troche inne wejścia na głośniki (tak mi się wydaje). Dlatego chciałem spiąć to wszystko razem. Niewiem czy się jasno wyraziłem, ale ja myślałem żeby podpiąc gramofon do Zodiaka tym starym wejściem DIN tak jak mi wyżej AlaN napisał i z Zodiaka z wyjścia na głośniki jakoś podpiąć kabel na krótko i potem CINCH do wieży. Czy się jasno wyraziłem? Czy to ma sens jak to tak podłącze czy nie popsuje/ popale tego? I czy to w ogóle zagra?
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#14

Post autor: Winters »

drB pisze:i z Zodiaka z wyjścia na głośniki jakoś podpiąć kabel na krótko i potem CINCH do wieży
Nie. To nie ma prawa działać. Lepiej przed takim podłączeniem zaopatrz się w gaśnicę.

Powinno natomiast działać przy użyciu wyjścia magnetofonowego z Zodiaka i wpięcie sygnału z niego do wejścia AUX w wieży.
DIOMEDES KATO
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Re: Unitra Fonica gs 464 - pare pytań na start

#15

Post autor: drB »

To dobrze że nie spróbowałem tej opcji bez pytania bo bym miał posłuchane ;) a jak bym tym kablem http://inelsc.pl/pl/p/Kabel-DIN5-4xRCA-18m/4137 podłączył to tak: DIN do Zodiaka, dwa wyjścia do gramofonu a dwa wejścia do wieży. Zadziała to tak?
ODPOWIEDZ