Mini przegląd - Kenwood kd-7x

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#1

Post autor: Synon »

Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem Kenwooda kd-7x i chciałbym nasmarować w nim mechanizm windy. Niestety jako, że nie mam doświadczenia w rozbieraniu gramofonów a to jest pełny automat, więc od spodu ramienia mamy dosyć rozbudowany mechanizm to żeby nic nie uszkodzić postanowiłem dopytać na forum bardziej doświadczonych kolegów :) .

Czy wystarczy odkręcić nakrętkę (ta srebrna z nacięciami po bokach) przedstawioną na zdjęciu żeby można było śmiało przesmarować windę czy może konieczne jest rozbieranie całego automatu od spodu? Patrząc na zrzut z service manuala widzi mi się, że wystarczy ruszyć nakrętkę.
winda1.jpg
doku.jpg
winda2.jpg
winda3.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#2

Post autor: Wojtek »

Przesmarowanie windy to też oczyszczenie jej ze starego smaru - bez rozebrania części elementów nie zrobisz tego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#3

Post autor: Synon »

W takim razie muszę to przemyśleć, nie wiem czy chce ingerować w mechanizm automatu ;).
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#4

Post autor: Synon »

Ciąg dalszy mojej zabawy z gramofonem :D. Profilaktycznie i z nudy postanowiłem wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne (prawdopodobnie oryginalne miały z 40 lat :violin: ).

Zdjęcia po wymianie:
IMG_20240229_211736.jpg
IMG_20240229_204303.jpg
Edit:
Przesyłam jeszcze linki do dokumentacji, może komuś się kiedyś przydadzą. Na vinylengine są ale nie da się rejestrować.
https://archive.org/details/kenwood_kd- ... -manual-it
https://archive.org/details/kenwood-kd- ... -manual-en
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#5

Post autor: Synon »

Kalibrowałem ramie gramofonu według szablonu Baerwald.
Według dokumentacji gramofonu overhang wynosi 15mm a "effective length" 225mm. Wyliczyłem "pivot to spindle distance" na 210 (co by się zgadzało jeśli przyłożymy szablon do środka ramienia i środka płyty. Po kalibracji ramię idzie idealnie po łuku wszystko jest równolegle, z tym, że wkładka jest wysunięta praktycznie do końca koszyka.

Czy powinienem się przejmować tym, że wyliczony overhang jest większy od fabrycznego z tego co czytałem to przy tym szablonie to normalne?
Dodam tylko, że według standardowego ustawienia śrubki mocujące wypadały gdzieś w środku koszyka.

W załącznikach przesyłam zdjęcia wkładki, wygenerowany szablon (Arc Template Generator) i jeszcze screen tego gdzie igła powinna się znajdować według producenta.
Załączniki
IMG_20240324_132652.jpg
IMG_20240324_132622.jpg
Parametry według producenta
Parametry według producenta
Fabryczne ustawienie igły
Fabryczne ustawienie igły
ATG
ATG
atg.jpg (27.71 KiB) Przejrzano 283 razy
Wygenerowany szablon
Wygenerowany szablon
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#6

Post autor: Wojtek »

A dlaczego byś oczekiwał identycznego ustawienia overhang przy innej geometrii?

Fabryka pewnie ustawiła wg Stevensona albo jeszcze coś innego. Spróbuj :)

Tak czy siak - szablon nie kłamie, więc jeśli Baerwald wymaga tutaj maksymalnego wysunięcia to tak musi być.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#7

Post autor: Synon »

Spoko, moja obawa wynikała z tego, że trafiałam na posty gdzie było mówione żeby ustawić tak jak w doku. Dotadkowo tak mocno dobijająca wkładka do końca koszyka trochę niepokojąco wyglądała 8-) (cały czas się uczę :mrgreen: ).

Kupiłem ostatnio Queen Greatest Hits i przy wysokich tonach w niektórych utworach słyszę coś jak przesterowanie, trochę irytujące (wydawało mi się, że bardziej na jednym z kanałów). Niby wkładka ustawiona, luzy ramienia wykasowane, może wina płyty, nacisk i AS tak samo ustawiony. Dodam, że jako preamp używam PP400. Muszę wsłuchać się jak jest na innych płytach, żeby mieć pewność, że to nie tylko na tej jednej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#8

Post autor: Wojtek »

Te niektóre utwory to z początku czy końca strony?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#9

Post autor: Synon »

Mam wrażenie, że zaczyna się już na początku ale pod koniec (troszkę inne piosenki więcej się na nich dzieje) słychać to już wyraźnie, może to być kwestia utworu, szczególnie jak wjedzie gitara i jeszcze chórki (tak jakby wtedy kiedy za dużo się dzieje coś nie wyrabiało). Dodam, że przy wcześniejszym ustawieniu (stevenson) było bardzo podobnie.
Igła jest nowa wkładka też.

Odpaliłem, jeszcze Genesis (używany ale wygląda na bardzo dobry stan) i też te wysokie wokale delikatnie dzwonią tak słychać, że to nie jest czyste (2 utwór).

(odsłuchiwałem na słuchawkach)

Coś z tymi wokalami w górze jest nie tak.

Jaka jest szansa, że preamp ma za duże wzmocnienie albo jest kopnięty?

PS.
Jak coś to to nie wzmacniacz, to samo dzieje się przy zwykłym wzmacniaczu jak i adapterze BT wpiętym w preamp (słuchawki).
Dementuję to, że na jednym z kanałów słychać bardziej te zakłócenia.
Załączniki
IMG_20240325_174408_1.jpg
IMG_20240325_174352.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#10

Post autor: Wojtek »

AT-VM95 grają dosyć jasno, więc to też może mieć swój wpływ na wrażenia.
Na temat PP400 ciężko mi się wypowiadać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Synon
Posty: 10
Rejestracja: 17 lut 2024, 19:59

Re: Mini przegląd - Kenwood kd-7x

#11

Post autor: Synon »

Może być tak jak mówisz. Może jeszcze dorwę inny preamp i dam znać czy pomogło :).
ODPOWIEDZ