Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#1

Post autor: Adamj31415 »

Witam wszystkich. Mam mały problem z moim oczkiem w głowie jakim jest gramofon Pioneer pl 1250. Kilka razy zdarzyło się, że przy odtwarzaniu (w stereo) gra tylko jedna kolumna. Dotyczy to różnych wkładek, a zmiana kanałów również powoduje że gra na jedną, ale inną kolumnę, więc problem ze wzmacniaczem też wykluczam. Jak przełączam na mono grają już obie. Problem ustępuje po wyłączeniu i ponownym włączeniu gramofonu. Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#2

Post autor: Wojtek »

Jaki wzmacniacz? Czy okablowanie gramofonu było zmieniane czy nadal jest oryginalne?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#3

Post autor: Bacek »

A nawet ogólnie. Opisz jak wygląda cała ścieżka od gramofonu do wzmacniacza mocy (jeżeli wzmacniacz nie ma wbudowanego phono albo jest przed nim jakieś pre). U mnie mam trzy różnie miejsca gdzie taka zmiana mogła by dać efekt odwrócenia kanałów.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#4

Post autor: Adamj31415 »

A więc tak : wzmacniacz to Technics su vx720 . Ma phono, uziemienia itd nawet przełącznik wkładki mm/mc. Jest podłączony bezpośrednio gramofon-phono we wzmacniaczu. Kable oryginalne, nigdy nie zmieniane do tej pory działały perfect
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#5

Post autor: Bacek »

To na początek przeczyść styki na złączu sme headshell/ramię. Patyczki do uszu i jakis alkohol.
Wsuwki na pinach wkładki też można by posprawdzać czy dobrze trzymają.

Trzeba by zerknąć do serwisowki czy tam jaki mute jest.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#6

Post autor: Adamj31415 »

Problem w tym że na różnych wkładkach jest to samo. U mnie każda wkładka to osobny headshell - wszystkie nowe. Czyściłem go wszędzie gdzie się da...
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#7

Post autor: Avarice »

Kabelki w ramieniu? Któryś zwiera do masy?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#8

Post autor: Bacek »

Naderwany kabelek przy wtyczce chinch, pęknięty przewód. Problem to że nie łączy czasem bo to trudniej zdiagnozować. Jakgniezdo SME w ramieniu przeczyszczone inie wida z ze np jeden ze styków jakoś mocniej wciśnięty to problem musi być w okablowaniu, albo zewnętrznym albo ramienia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#9

Post autor: Adamj31415 »

Sprawa chyba się rozwiązała.. sprawdziłem wszystko i jednak z pomocą kolegi wykluczyliśmy wszystko. Jedne co może być nie tak to wejście phono. Problem się nasilił, pod innymi wejściami gra równo na dwie kolumny, a żeby przy phono dobrze grało to trzeba chinche dosłownie lekko złapać, ale nie wsadzać do końca. Dziękuję serdecznie za wskazówki i pomoc
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#10

Post autor: akamel »

Adamj31415 pisze:
10 lut 2024, 16:25
trzeba chinche dosłownie lekko złapać, ale nie wsadzać do końca.
Muszę przyznać, że mam tak samo. Cichnący jeden kanał. Po wyjęciu i ponownym włożeniu jest przez jakiś czas ok. Obecnie z każdą chwilą coraz krócej. Nie wiem jaki masz kabel, ale u mnie problem zaczął się po wymianie kabla i wtyków na Amphenol. To cholerstwo nie chce wchodzić do gniazd, a tym bardziej dać się wyjąć. W drodze końcówki neutrik, więc będę grzebał dalej. Przy okazji pomiarów wyszło mi jeszcze, że masa jednego kanału,, bije,, do masy roboczej, a przecież były rozdzielane. Tutaj wyszła kwestia wkładki i magicznej blaszki zawierającej obudowę do masy kanału prawego.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#11

Post autor: Bacek »

Dziwne że po zamianie miejscami przechodzi na drugą kolumnę. Może jednak wtyk chinchu a nie gniazdo?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
akamel
Posty: 170
Rejestracja: 04 mar 2018, 15:19

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#12

Post autor: akamel »

Bacek pisze:
10 lut 2024, 19:15
Dziwne że po zamianie miejscami przechodzi na drugą kolumnę. Może jednak wtyk chinchu a nie gniazdo?
U mnie raczej mam wrażenie, że wtyki amphenol rozjechały mi gniazdka rca. Szczególnie prawy kanał. Poprzedni gramofon miał tanie chińskie wtyki i nie było problemu. Saba miała taki sam kabelek i połączone masy i też nie było problemu. Dojdą końcówki neutrik, to będę drążył dalej, ale muszę znaleźć czas na rozebranie amplitunera.
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#13

Post autor: Adamj31415 »

U mnie oprócz kondensatorów i bezpiecznika wszystko jest oryginalne nawet na wtykach jest logo Pioneera. Zdziwiłem się ale gramofon jest u mnie jak wyciągnięty z pudelka nawet była instrukcja obsługi po japońsku i naklejki ostrzegawcze,mimo że ma 49 lat
Adamj31415
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2024, 23:25
Gramofon: Pioneer pl 1250

Re: Gramofon czasem gra na jedną kolumnę w stereo.

#14

Post autor: Adamj31415 »

Bacek pisze:
10 lut 2024, 19:15
Dziwne że po zamianie miejscami przechodzi na drugą kolumnę. Może jednak wtyk chinchu a nie gniazdo?
Byłem dziś u mojego magika od sprzętu audio. Kilka godzin przesiedział przy gramofonie nawet wezwał syna -też serwisanta od audio i stwierdzili że gramofon żyleta, problem jest we wzmacniaczu albo samym wejściu phono więc moja teoria się sprawdziła. Teraz tylko zostało się modlić o niski koszt naprawy, ale znając mój wzmacniacz to znów trzeba go będzie rozłożyć na śrubki :lol:
ODPOWIEDZ