Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#1

Post autor: Zaurid »

Cześć.
Mam problemik, w mianowicie ramię gramofonu Pioneer PL50L opada za szybko- jeszcze nie szaleńczo :D tragedii nie ma, ale chcę to rozwiązać zanim proces będzie postępować. Prawdopodobnie większość vdrogi z Japonii jechał do góry nogami, bo zauważyłem mały wycinek smaru po otwarciu paczki. I teraz potrzebuję dobrać odpowiednio lepki smar, jak zauważyłem na wycieku jest bardzo gesty. Czy ktoś już wykonywał podobną operację, może kilka porad od zaawansowanych kolegów :roll: . Jaki smar będzie tu pasował, podejście od góry czy od dolu. Widzę że ostatnio dużo sztuk tego gramofonu pojawiło się w naszym pięknym kraju, więc jest szansa że ktoś już to robił :dance: . Pozdrawiam
Gdybym wybrał zły dział to proszę o przeniesienie :D
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#2

Post autor: Pawelec »

To co nazywasz smarem to jest olej silikonowy, który wyciekł z rynienki dampingu w ramieniu a nie smar windy. Jeżeli olej na czas transportu nie jest usunięty (a to się zdarza nagminnie) to silikon skutecznie zalewa ramię w miejscach, w których znaleźć się nie powinien czyli łożyska i pionowe i poziome a także często bywa i ślizg VTA. Ramię wymaga gruntownego czyszczenia co jest bardzo trudnym zabiegiem - obejrzyj filmiki Przemka na YT.
Jeżeli chodzi o windę podnośnika ramienia to po oczyszczeniu można zastosować olej silikonowy 200 tys. cSt. Czyszczenie i aplikacja jest możliwa tylko poprzez rozebranie dolnej części ramienia.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#3

Post autor: Zaurid »

Pawelec pisze:
31 sty 2024, 07:21
To co nazywasz smarem to jest olej silikonowy, który wyciekł z rynienki dampingu w ramieniu a nie smar windy. Jeżeli olej na czas transportu nie jest usunięty (a to się zdarza nagminnie) to silikon skutecznie zalewa ramię w miejscach, w których znaleźć się nie powinien czyli łożyska i pionowe i poziome a także często bywa i ślizg VTA. Ramię wymaga gruntownego czyszczenia co jest bardzo trudnym zabiegiem - obejrzyj filmiki Przemka na YT.
Jeżeli chodzi o windę podnośnika ramienia to po oczyszczeniu można zastosować olej silikonowy 200 tys. cSt. Czyszczenie i aplikacja jest możliwa tylko poprzez rozebranie dolnej części ramienia.
Ok. Dzięki za podpowiedź. W takim razie się za to sam nie zabieram. :whistle:
A filmik widziałem wygląda na skąplikowane zadanie :D
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#4

Post autor: Zaurid »

Pawelec pisze:
31 sty 2024, 07:21
To co nazywasz smarem to jest olej silikonowy, który wyciekł z rynienki dampingu w ramieniu a nie smar windy. Jeżeli olej na czas transportu nie jest usunięty (a to się zdarza nagminnie) to silikon skutecznie zalewa ramię w miejscach, w których znaleźć się nie powinien czyli łożyska i pionowe i poziome a także często bywa i ślizg VTA. Ramię wymaga gruntownego czyszczenia co jest bardzo trudnym zabiegiem - obejrzyj filmiki Przemka na YT.
Jeżeli chodzi o windę podnośnika ramienia to po oczyszczeniu można zastosować olej silikonowy 200 tys. cSt. Czyszczenie i aplikacja jest możliwa tylko poprzez rozebranie dolnej części ramienia.
Jeszcze tylko jedno pytanie.
Czy olej silikonowy wlewany do rynienki dampingu również odpowiada vza spowolnienie opuszczania windy czy jest to inny układ i trzeba go uzupełnić osobno. Pozdrawiam
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Marteen
Posty: 32
Rejestracja: 06 kwie 2020, 18:28

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#5

Post autor: Marteen »

Cześć

Niedawno zakończyłem czyszczenie ramienia, łożysk w 50L wraz z wymiana okablowania. Fakt jest to bardzo czasochłonna i delikatna robótka jak z zegarkiem. Potem też poustawiać aby wszystko ładni epracowało.
Jeżeli chodzi o trzpień windy to ja po wyczyszczeniu po prostu go przesmarowałem delikatnie olejem silikonowym chyba 200tys cst. i teraz bardzo ładnie się podnosi i delikatnie opada.
Zwróć uwagę na mechanizm-sprężynkę antiskatingu tam potrafi też być sporo smaru...nie wiadomo skąd :roll: a to nie może być posklejane.

Olej wlewany do dampingu ramienia jest tylko do tłumienia pracy ramienia...nie ma nic wspólnego z windą.

A czy ktoś ma może schemat z opisem potencjometrów do ustawienia windy? Ja sobie pooznaczałem ale jak się nie pooznacza to trzeba ustawiaćz miernikiem ?
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#6

Post autor: Zaurid »

Marteen pisze:
31 sty 2024, 13:41
Cześć

Niedawno zakończyłem czyszczenie ramienia, łożysk w 50L wraz z wymiana okablowania. Fakt jest to bardzo czasochłonna i delikatna robótka jak z zegarkiem. Potem też poustawiać aby wszystko ładni epracowało.
Jeżeli chodzi o trzpień windy to ja po wyczyszczeniu po prostu go przesmarowałem delikatnie olejem silikonowym chyba 200tys cst. i teraz bardzo ładnie się podnosi i delikatnie opada.
Zwróć uwagę na mechanizm-sprężynkę antiskatingu tam potrafi też być sporo smaru...nie wiadomo skąd :roll: a to nie może być posklejane.

Olej wlewany do dampingu ramienia jest tylko do tłumienia pracy ramienia...nie ma nic wspólnego z windą.

A czy ktoś ma może schemat z opisem potencjometrów do ustawienia windy? Ja sobie pooznaczałem ale jak się nie pooznacza to trzeba ustawiaćz miernikiem ?
Bardzo dziękuję za pomoc. Zastanawiam się czy da się nasmarować windę bez rozbierania, bo terminy u kolegi są straszne, a nie chcę zniszczyć wkładki do tego czasu :D
Pozdrawiam
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1170
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#7

Post autor: Piterski »

Proponuje opuszczać ramię z palca, będzie bezpieczniej niż z nurkująca windą.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#8

Post autor: Zaurid »

Piterski pisze:
31 sty 2024, 15:35
Proponuje opuszczać ramię z palca, będzie bezpieczniej niż z nurkująca windą.
Tak teraz robię. Dzięki za podpowiedź.
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#9

Post autor: Zaurid »

Albo na razie będę słuchał z ps x75 :D
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Cannon
Posty: 47
Rejestracja: 23 sty 2023, 17:13

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#10

Post autor: Cannon »

A które potencjometry w PL 30 50 70 są od regulacji windy ?
Zaurid pisze:
31 sty 2024, 14:01
A czy ktoś ma może schemat z opisem potencjometrów do ustawienia windy? Ja sobie pooznaczałem ale jak się nie pooznacza to trzeba ustawiaćz miernikiem ?
Szybkość opadania i wznoszenia windy reguluje odpowiednia gęstością środka smarnego nakładanego na trzpień...bez rozbierania się nie da.
Które potencjometry co poznaczałeś są od windy?... może ja coś pomyliłem....
Mogę wyregulować windę koledze...
Załączniki
20230317_200357.jpg
Cannon
Posty: 47
Rejestracja: 23 sty 2023, 17:13

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#11

Post autor: Cannon »

Znam tylko te potencjometry do regulacji...zadnych mierników nie potrzeba...i niema zadnych potencjometrow do regulacji windy...
Załączniki
20240204_151739.jpg
20240204_151654.jpg
Ostatnio zmieniony 04 lut 2024, 16:14 przez Cannon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#12

Post autor: Pawelec »

Zaznaczone potencjometry:
górne zdęcie - do regulacji punktu podnoszenia windy
dolne - do regulacji obrotów
Szybkość podnoszenia i opadania tylko odpowiednio dobrany olej silikonowy w prowadnicy podnośnika.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Cannon
Posty: 47
Rejestracja: 23 sty 2023, 17:13

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#13

Post autor: Cannon »

Przydadzą sie informacje koledze aby czegos nie zepsuł dlatego ruszylem ten wątek..Pozdrawiam P.
Awatar użytkownika
Zaurid
Posty: 164
Rejestracja: 09 maja 2023, 17:56
Gramofon: Sony PS x75
Lokalizacja: Poznań

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#14

Post autor: Zaurid »

Cannon pisze:
04 lut 2024, 16:10
Przydadzą sie informacje koledze aby czegos nie zepsuł dlatego ruszylem ten wątek..Pozdrawiam P.
Zrobiłbym to sam ale pewnie bym coś skopał więc czekam aż ktoś mi naprawi tą windę ( nałoży olej silikonowy). Ale dzięki za pomoc.
Sony PS-X75->Pioneer PL-50L->IFI AUDIO ZEN Air Phono->AT-33E->JVC Victor MC100IIEB, JVC Z1S, Sony XL25A....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Smar do windy Pioneer PL 50L. Potrzebna pomoc

#15

Post autor: Wojtek »

Ciężkie życie importerów :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ