Trzaski na początku płyty

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
tomek.kacper
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2023, 12:21

Trzaski na początku płyty

#1

Post autor: tomek.kacper »

Hej!
Z góry przepraszam jeżeli temat już był - przeszukałem i znalazłem tylko że coś mogę mieć nie tak z talerzem.
Posiadam gramofon pro-ject debut carbon evo.
Zastanawiam się co to za trzaski na początku grania. Po zmianie kabli na wejściu trzaski przenoszą się na drugi kanał wiec to prawdopodobnie coś z gramofonem. To jest nowa płyta ale trzaski te występują również na innych nagraniach.
Załączam dwa wideo, jedno z głośnika drugie z samego talerza. Zauważyłem prawidłowość - jak światło z reflektora załamuje się na winylu to występują trzaski. Ramie zostało skalibrowane. Wydaje mi się że to talerz chodzi nieprawidłowo? Chciałbym poznać Waszą opinię. Z góry dziękuję za pomoc!

https://youtube.com/shorts/ctSHjJIoGNY?feature=share

https://youtube.com/shorts/y5_ROqDp1OM?feature=share
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3838
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Trzaski na początku płyty

#2

Post autor: mrcnoos »

Dobry tytuł wybrałeś na testy... Heroes 3 :D Fajna ścieżka.
Ale do meritum. Obstawiam syf lub rysy na ścieżce z której słychać trzaski. Próbowałeś myć płyty? Jeśli to nie pomoże, to tak musi zostać. Urok płyt gramofonowych, również nowych.
tomek.kacper
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2023, 12:21

Re: Trzaski na początku płyty

#3

Post autor: tomek.kacper »

A dziękuję :D .
Szczerze to nie myłem bo uznałem że to nowe więc nie trzeba? Spróbuje umyć w takim razie.
Zastanawiałem się właśnie czy to urok nowych płyt! Bo w innej, nowej (Symphony Of Zeal) również to występuje. Ich cechą wspólną jest to że są grubsze od „klasycznych czarnych” - czy grubość winyla może mieć wpływ?

Najbardziej mnie zastanawia fakt że trzaski słychać jak kąt nachylenia talerza jest inny - wspomniane załamanie światła reflektora na winylu pokrywające się z trzaskami wzbudziło moje podejrzenie - czy to wina winyla czy talerza? Planuje udać się do sklepu gdzie kupiłem gramofon może tam coś poradzą.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3838
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Trzaski na początku płyty

#4

Post autor: mrcnoos »

Czy te trzaski są na tzw rozbiegówce? Jeśli tak, to jest to miejsce w płycie, które takie trzaski bardziej uwydatni. Jest "przeznaczone" na "wytarcie". Rozbiegówka jest też pod delikatnym kątem względem reszty płyty. Stąd te różnice w kanałach.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#5

Post autor: Wojtek »

tomek.kacper pisze:
16 lip 2023, 19:20
Ramie zostało skalibrowane.
Przez Ciebie w domu?
Jeśli nie to czeka Ciebie nauka i ponowne ustawienie.
tomek.kacper pisze:
16 lip 2023, 22:03
Planuje udać się do sklepu gdzie kupiłem gramofon może tam coś poradzą.
Skoro już doradzili Tobie zakup tego modelu gramofonu to ja bym tam nie wracał :morda:

Masz więcej albumów? Na każdym jest taki problem czy tylko na tych dwóch wspomnianych?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#6

Post autor: ortophon »

1. płyta (strona) niecentryczna - zapomnij o prawidłowym odczycie (L/R noisefloor)
2. zamiast video wrzuć wav (conajmniej 16b/44100Hz) audio to powiem Ci co jest nie tak z plytą /ramieniem / stylusem.

3. wpisz numer z grawerki przy etykiecie, jeżeli to jest tłocznia, o której myślę, to cała seria jest spier***ona i wszystkie egzemplarze będa trzeszczeć "co obrót" tak, albo gorzej..

4. gramofon nie ma NIC do trzasków, które biorą się z "trasy" / excursion stylusa - wow/flutter ok, ale nie TO.

(elektrostatyczne wyładowania nigdy nie synchronizują się z odczytem 33/45 rpm - nie występują symetrycznie "co obrót")

5. inrun to obszar płyty, na którym nie jest płaska - ale tu mówimy o obszarze sygnałowym, wiec świsty/szumy/ rumble inrunowe/runoutowe zostawmy na kiedy indziej (:
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Trzaski na początku płyty

#7

Post autor: zelazny »

ortophon pisze:
17 lip 2023, 04:24
1. płyta (strona) niecentryczna - zapomnij o prawidłowym odczycie (L/R noisefloor)
2. zamiast video wrzuć wav (conajmniej 16b/44100Hz) audio to powiem Ci co jest nie tak z plytą /ramieniem / stylusem.

3. wpisz numer z grawerki przy etykiecie, jeżeli to jest tłocznia, o której myślę, to cała seria jest spier***ona i wszystkie egzemplarze będa trzeszczeć "co obrót" tak, albo gorzej..

4. gramofon nie ma NIC do trzasków, które biorą się z "trasy" / excursion stylusa - wow/flutter ok, ale nie TO.

(elektrostatyczne wyładowania nigdy nie synchronizują się z odczytem 33/45 rpm - nie występują symetrycznie "co obrót")

5. inrun to obszar płyty, na którym nie jest płaska - ale tu mówimy o obszarze sygnałowym, wiec świsty/szumy/ rumble inrunowe/runoutowe zostawmy na kiedy indziej (:
Tomek potrzebuje czegoś szybko przyswajalnego, prostego. Pisząc w taki sposób, nie ułatwiasz mu życia...
Choć rozumiem chęć pomocy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#8

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:
17 lip 2023, 09:56
Tomek potrzebuje czegoś szybko przyswajalnego, prostego.
A kim Ty jesteś by to oceniać?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Trzaski na początku płyty

#9

Post autor: zelazny »

Jej, po prostu tak mi się napisało. Oczywiście, jeżeli informacje są zrozumiałe i pomocne dla Tomka, to luz.
Hmmm, co to jest w ogóle za pytanie. Jestem zwykłym użytkownikiem. Gramofonuję od 2007 roku. Mam wiedzę i co najważniejsze od groma praktyki, więc chyba mam prawo, aby ocenić to jak łatwe do odbioru są podane informacje.
Niech Tomek się wypowie. Tomek, czy to jest twój pierwszy gramofon?
Szkoda, że nie masz bloczka do sprawdzenia VTA.
Poziomica? Szablon głupi?
Możesz być pewien co do poprawności kalibracji, tylko wtedy, gdy wiesz, że wszystkie procedury zostały wykonane poprawnie.
Tak to działa. Zrobię sobie to na czuja, albo się przyłożę i różnicę 0,2-0,3 grama, potraktuję jako porażkę i zrobię to jeszcze raz. Na przykład, wartość siły nacisku igły wskazywana na wadze, względem wartości na przeciwwadze. To jest bardzo ważne.
Załączniki
IMG_20230717_150306.jpg
Bubble-level-Plastic-Phil-Guy30534.jpg
shopping.jpeg
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 17:23 przez zelazny, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#10

Post autor: ortophon »

najłatwiej byłoby pomóc dysponując dobrym/wyraźnym nagraniem problemu - słysząc wyraźnie co jest nie tak, łatwiej wskazać winnego.

w drugą stronę: nie dysponując dokładnym sygnałem audio i opisem 'okoliczności" uzyskania efektów, można zgadywać i kłócić się bez końca -
a za gorąco na to i... zbyt duszno.

na podstawie clipu video - wg mnie to specyficzne pierdnięcie równo co obrót sugeruje non-fill podczas tłoczenia, na czarnym tworzywie to daje efekt srebrnych nitek, lub "piaszczystych plamek" na obszarze objętym tym defektem. NIC nie da się z tym zrobić.

na granatowych transparentach też było to łatwe do wyłapania - tu chyba mamy zwykły niebieski solid.

to defekt typowy dla początku serii, kiedy prasa jeszcze "nie złapie stabilnego cyklu" - jeżeli takie numery odchodzą w trakcie serii - prasa stop i mechanik siada do setupu automatyki aż zaczną wychodzić prawidłowo odbite "placki" (tak to wyglądało "za moich czasów" w każdym razie)

druga opcja to resztki nadpalonego tworzywa przyczepione do matrycy (po poprzednim źle oderwanym placku) - wtedy takich jak Twoja jest więcej, ale jeżeli szybko umyli matrycę mogli z niej zrobić jeszcze kilkaset czystych płyt.
tomek.kacper
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2023, 12:21

Re: Trzaski na początku płyty

#11

Post autor: tomek.kacper »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Jestem mega wdzięczny za tak ogromny zbiór potencjalnych problemów!

Umyłem winyla płynem - połączeniem wody demineralizowanej z alkoholem izopropylowym 4:1 i wydaje mi się że jest lepiej choć trzaski wciąż występują.

Numer z grawerki - V-52 083 01 (na okładce - gamemusic records 2021).

Tak, ten problem występuje na rozbiegówce - jest to pierwszy utwór.

Kalibrowałem sam z instrukcja oraz yt krok po kroku.


Wnioskuje po tym co napisaliście że to raczej napewno nie wina sprzętu a płyty? Skoro umycie płyty dało jakiś efekt to raczej macie rację.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#12

Post autor: Wojtek »

Tak, wina płyty.

Też mam ten album z HoMM3 od gamemusic.
Tak samo pierwsze wydanie "piano sonatas" na białym winylu - też trzeszczy.

Zjebałem ich za to publicznie na FB swego czasu - czemu nie oferują czarnych winyli?
Zostało to skwitowane "oj tam oj tam kolor nie ma wpływu, współpracujemy ze specjalistami" :D
Stylistyka ponad praktyczność.

Dlatego też pytałem czy to są Twoje jedyne płyty w kolekcji :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Trzaski na początku płyty

#13

Post autor: zelazny »

Możesz podesłać link do filmu? Czy masz wagę, aby sprawdzić siłę nacisku igły VTF?
Wkurzają mnie tłocznie, co się nie przykładają do roboty.
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 19:53 przez zelazny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trzaski na początku płyty

#14

Post autor: krolix »

Ostro kombinujecie, a wystarczy wziąć te płyty i posłuchać na innym gramofonie (z tego co autor pisze wnioskuję, że ma sklep w pobliżu). ;)
Oczywiście na 99% wyjdzie, że to uroki tych egzemplarzy płyt.
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Trzaski na początku płyty

#15

Post autor: ortophon »

krolix pisze:
17 lip 2023, 19:44
Ostro kombinujecie, a wystarczy wziąć te płyty i posłuchać na innym gramofonie (z tego co autor pisze wnioskuję, że ma sklep w pobliżu). ;)
Oczywiście na 99% wyjdzie, że to uroki tych egzemplarzy płyt.

a to jest bardzo słuszna uwaga, tyle że akurat na filmie jest ortofon, który sporo wybacza (nawet czerwony), na innych wkładkach/stylusach powinno być tylko gorzej.

kiedyś odsłuchiwałem zakupy z discogs na shure m44-7 - który zbierał i wręcz podkreslał wszystkie defekty i niedoskonałosci - jezeli na tym "kołku" przeszło czysto, na ortofonach grało sterylnie.

dzisiejszych shure/zamienników nie polecam - dla mnie to logo przestało istniec w okolicach 2010/11.

druga rzecz, ze shurem słuchałem tylko rowków 80-110 mikrometrów (acetat) - do słuchania LP/DMM nie nadawał się (imho) nigdy (:


_ _ _ _ _

grawerka potwierdza tłocznię która podejrzewałem // -> PW
Ostatnio zmieniony 17 lip 2023, 20:27 przez ortophon, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ