Pioneer PL-570 Awaria ramienia?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
PiotrGdańsk
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2022, 17:08
Gramofon: Pioneer pl-570
Lokalizacja: Gdańsk

Pioneer PL-570 Awaria ramienia?

#1

Post autor: PiotrGdańsk »

Witam,
mój Pioneer PL-570 nabawił się pierwszej poważnej awarii.
Problem właściwie występuje nieregularnie bez jakiś specjalnych okoliczności. Czasem jestem w stanie odsłuchać całą płytę a czasami w połowie płyty ramie samo się podnosi, a w gramofonie coś zaczyna „cykać”, ramię wraca i z powrotem próbuje się odłożyć na płytę ale opuszcza się tylko do połowy i znowu wraca.
Poniżej film z nagraniem całej sytuacji:
https://youtu.be/JWKskzlieSE

Czy ktoś mi jest w stanie podpowiedzieć co może być przyczyną? Może ktoś miał podobny problem i udało się go rozwiązać? „Znam podstawy elektroniki” więc chciałbym samodzielnie spróbować naprawić jeżeli jakimś cudem okaże sie, że to nic poważnego. Jak nie to wizyta w serwisie.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Piotr
Pylon Diamond 25, Audiolab 6000A play, Pro-Ject Tube Box S2, Pioneer PL-570, Ortofon 2M Bronze
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41752
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-570 Awaria ramienia?

#2

Post autor: Wojtek »

Czyli jakiś problem z automatyką. Zajrzyj do środka, poobserwuj co się dzieje podczas pracy automatu to będziesz coś więcej wiedział.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
PiotrGdańsk
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2022, 17:08
Gramofon: Pioneer pl-570
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pioneer PL-570 Awaria ramienia?

#3

Post autor: PiotrGdańsk »

Wiesz co, rozkręciłem gramofon i obserwowałem to co dzieje sie „pod maską” kiedy ramię zaczyna stukać i nawet wiem który element to robi (tak mi się przynajmniej wydaje) tylko właśnie pytanie co mogę teraz z tym zrobić, bo takiej części raczej już nie dostanę zamiennie, albo z czego może wynikać awaria tej części?

Myślałem że może ktoś miał podobny problem, bo dla mnie to wyglądało na początku jak jakiś problem z polem magnetyczny
I zastanawiałem się czy to np nie kwestia uziemienie i potrzebna by była wymiana tego starego przewodu.
Pylon Diamond 25, Audiolab 6000A play, Pro-Ject Tube Box S2, Pioneer PL-570, Ortofon 2M Bronze
tristan86
Posty: 209
Rejestracja: 21 gru 2018, 15:33
Gramofon: Pioneer PL-112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pioneer PL-570 Awaria ramienia?

#4

Post autor: tristan86 »

Moim zdaniem na start sprawdzenie oporów ramienia. Być może coś, gdzieś się blokuje i automatyka wariuje.
Do tego sprawdzenie fotorezystorów, jeżeli to one odpowiadają, za pracę automatyki oraz wymiana elektrolitów.
Pioneer PL-112D + AT VM-95ML | Denon PMA 880R po tuningu | Denon DCD 1460 po tuningu | Pylon Audio Pearl 27 | Sennheiser HD 280 Pro
ODPOWIEDZ