Pathé Marconi TL257V

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
marcins
Posty: 20
Rejestracja: 09 sie 2020, 14:26

Pathé Marconi TL257V

#1

Post autor: marcins »

Witam serdecznie,
Nie wiem czy jest to odpowiedni dział (jeśli nie to proszę o przeniesienie) ale chciałbym podzielić się informacjami na temat mojego ostatniego zakupu. Myślę, że temat dosyć ciekawy gdyż nawiązuje do sprzętu o którym nie wiele mowa w internecie a w polskim internecie już w ogóle.
Otóż przeglądając oferty gramofonów zaciekawiła mnie oferta "Pathé Marconi Japan". Tyle w zasadzie było wiadomo na jego temat. Żadnych oznaczeń, symboli itp. Podpytywałem troszkę tutaj na forum w dziale zakupowym ale cichosza oprócz Wojtka który napisał enigmatycznie: "Jakiś japoński OEM robiony na rynek francuski. Brak pokrywy, brak igły. Może i dobry".
Pomyślałem skoro Wojtek pisze że może i dobry to raczej nie jest to jakiś chłam i zaryzykowałem (no dobra głównie fakt że uwielbiam gramofony w drewnie).
Gramofon wygląda tak:
Obrazek

Należałoby zacząć od samej firmy Pathé Marconi.
Wg francuskiej wikipedii: "Pathé-Marconi Musical and Electrical Industries (akronim IME Pathé-Marconi), powszechnie znany jako Pathé-Marconi, to francuska firma z branży muzycznej, założona w 1936 roku przez Grupę EMI. Jest to jedna z najważniejszych europejskich firm w branży fonograficznej po II wojnie światowej"
Oprócz wydawania płyt winylowych zajmowała się również produkcją sprzętu muzycznego. Firma została sprzedana w roku 1958 firmie Thomson Houston. Do grupy Thomson należało również Continental Edison, Brandt Electronics Sodame, Normande i Saba.
Więcej można poczytać tu:
https://fr-m-wikipedia-org.translate.go ... r_pto=wapp

Wróćmy do samego gramofonu.
Ogólnie ciężko cokolwiek znaleźć na jego temat. Po długich poszukiwaniach w czeluści internetu i głównie na francuskich forach zaczerpnąłem trochę wiedzy i nią właśnie chciałem się podzielić. Może kiedyś jeszcze pojawi się na rynku polskim i ten wpis może jeszcze komuś posłuży.
W zasadzie jedyną informacją na temat tego konkretnego gramofonu są dwie grafiki na francuskiej stronie z paskami i igłami:

Obrazek
Obrazek

Okazuje się jednak, że ten sam gramofon wyszedł z logiem Continental Edison, Brandt a podobno nawet i Thomson. O Continental Edison a dokładniej pisząc modelu Platine hi-fi TD9655 wiemy nieco więcej:
https://www.radiomuseum.org/r/conti_edi ... 9655.html
Można więc spokojnie założyć że Pathé Marconi TL257V został wyprodukowany w 1976r.

Znalazłem informacje o Continental Edison dwa modele wyżej tj TD9657 (Pathé Marconi TL 167 V) który również występował pod innymi logami (Thomson oraz Brandt) że jest to nic innego jak Sanyo TP725. Wynika z tego że Sanyo produkował gramofony dla powyższych marek.
Można by było zatem przyjąć, iż Pathé Marconi TL257V wyszedł również ze stajni Sanyo, na co początkowo liczyłem, jednak nie udało mi się znaleź bliźniaczo podobnego gramofonu z logiem Sanyo...

Są osoby które porównują Pathé Marconi TL257V do Micro Seiki Solid 1. Owszem jest on podobny jednak Solid 1 to manual.
Szukając dalej napotkałem się na Micro Seiki MB15 również z 1976r. Wydaje się on być niemal identyczny z zewnątrz do Pathé Marconi. Różni się ramieniem. Patrząc na zdjęcia ze środka obu gramofonów widać że siedzi tam dokładnie to samo, nawet płytka ma to samo oznaczenie.
Micro Seiki MB15:
Obrazek
Pathé Marconi:
Obrazek


Podsumowując wydaje się że Pathé Marconi TL257V to Micro Seiki MB15 z innym ramieniem.
marcins
Posty: 20
Rejestracja: 09 sie 2020, 14:26

Re: Pathé Marconi TL257V

#2

Post autor: marcins »

Oryginalnie siedziała tam wkładka Mikro Seiki VF-3300 którą wymieniłem na AT-VM95E.
Więcej zdjęć gramofonu:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41693
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pathé Marconi TL257V

#3

Post autor: Wojtek »

Dobre śledztwo. Pewnie będzie to ten Micro Seiki, tym bardziej jeśli wisi tam wkładka MS.
marcins pisze:
20 gru 2022, 16:42
wkładka Mikro Seiki VF-3300 którą wymieniłem na AT-VM95E
Czemu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marcins
Posty: 20
Rejestracja: 09 sie 2020, 14:26

Re: Pathé Marconi TL257V

#4

Post autor: marcins »

Wojtek pisze:
20 gru 2022, 16:46
Dobre śledztwo. Pewnie będzie to ten Micro Seiki, tym bardziej jeśli wisi tam wkładka MS.
marcins pisze:
20 gru 2022, 16:42
wkładka Mikro Seiki VF-3300 którą wymieniłem na AT-VM95E
Czemu?
Brak igły w VF-3300 spowodował że zdecydowałem się wymienić wkładkę. Uważasz że ta VF-3300 lepsza?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41693
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pathé Marconi TL257V

#5

Post autor: Wojtek »

Jest taka szansa. Nie wyrzucaj jej. Załatw igłę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marcins
Posty: 20
Rejestracja: 09 sie 2020, 14:26

Re: Pathé Marconi TL257V

#6

Post autor: marcins »

Wojtek pisze:
20 gru 2022, 17:12
Jest taka szansa. Nie wyrzucaj jej. Załatw igłę :)
Oczywiście zostawiłem. Z tego co widzę to są chyba tylko igły sferyczne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41693
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pathé Marconi TL257V

#7

Post autor: Wojtek »

W sumie racja, myślałem że to jedna z tych lepszych z szerszym wachlarzem igieł.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ