Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Instalacja gramofonu

#736

Post autor: Tarkus »

Jet16 pisze: Przypomnijcie mi tylko, jak ustawiam ANT na płycie, to ramię powinno lekko uciekać czy stać w miejscu?
Tu nie ma zgody. Jedni piszą, że powinno stać, inni, że minimalnie uciekać na zewnątrz. Generalnie trudno te dwie sytuacje rozróżnić, bo igła i tak wpadnie w rowek, zanim ramię zdąży w widocznym stopniu uciec. ;) Ja w braku płyty testowej ustawiam tak, żeby nie uciekało do środka, a potem jeszcze troszeczkę zwiększam AS, ale tak, by w widoczny sposób nie uciekało też na zewnątrz.
Z tym, że u mnie antyskating ma dwie skale - jedną na sferyki, drugą na eliptyki. Przy mojej aktualnej igle wyżej opisane ustawienie na skali "eliptycznej" pokrywa się mniej więcej z naciskiem; skalę "sferyczną" natomiast przekracza o jakiej 3/4 grama. Przypuszczam, że zależy to od konkretnej igły, konkretnego nacisku i zapewne jeszcze od paru innych czynników.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Instalacja gramofonu

#737

Post autor: Reymont »

Jet16 pisze:A wygląda tak:
Bardziej chodziło mi o fotkę z boku w kontekście równoległości w stosunku do płyty o którą pytałeś. Jak ogólnie wygląda to wiem, bo ją mam.
Jet16
Posty: 45
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:33
Gramofon: Sony PS 4750

Re: Instalacja gramofonu

#738

Post autor: Jet16 »

teraz już mogę tylko powiedzieć, że starałem się żeby ramię było równoległe do talerza. Ustawiłem antyskating i wydaje mi się, że ramię nie ucieka. Ale wartość mała: ANT=1,3 przy nacisku 1,8g.
Jak zwiększam ANT to ramię ucieka na zewnątrz?
Sony PS 4750 + Nagaoka MP110 + Azur551P
yaqin mc-10l, MA RS6, Audio Note AN-L
Tarkin1967
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2017, 14:33

Re: Instalacja gramofonu

#739

Post autor: Tarkin1967 »

Jet16 pisze:...

ustawienie nacisku wkładki Nagaoka MP 110
Obrazek
Ustawienie nacisku wykonane nieprawidłowo. Igła powinna naciskać na szalkę wagi znajdując się na takiej samej wysokości, na jakiej znaduje się przy odtwarzaniu płyty.
Innymi słowy, powierzchnia szalki wagi, powinna być na takiej samej wysokości względem plinty, jak powierzchnia płyty położonej na talerzu.
Do pomiaru nacisku taką wagą jak na zdjęciu, trzeba zdjąć talerz i podłożyć pod wagę tyle odpowiednich rzeczy, aby szalka wagi była na takiej wysokości jak wyżej.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja gramofonu

#740

Post autor: Dragant »

Tarkin1967 pisze: Ustawienie nacisku wykonane nieprawidłowo.
Może "nie idealnie", ale nie "nie prawidłowo". Przy odchyleniu ramienia o powiedzmy 5 stopni w górę, błąd wskazania to raptem 0,38%. Bardziej pilnowałbym umieszczenia wagi na poziomej powierzchni.
Ale ok - można zważyć dokładniej zdejmując talerz.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#741

Post autor: darkman »

Tarkin1967 pisze: Do pomiaru nacisku taką wagą jak na zdjęciu, trzeba zdjąć talerz
To czemu nie zdjąłeś? :D (błąd logiczny)... hehe ale to zdjęcie Jeta@.. aaa to zmienia postać rzeczy: ale nie trzeba zdejmować talerza.
- nacisk można też zważyć poza obszarem talerza (np na podporze/podkładce o wysokości talerza z płytą)
- waga nie jest elementem niezbędnym do ustawienia nacisku (jej funkcja jest zwykle kontrolna)
Awatar użytkownika
josephson
Posty: 29
Rejestracja: 21 lut 2017, 09:52
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#742

Post autor: josephson »

Witam wszystkich,

Dzisiaj przyszedł kurierem mój pierwszy gramofon, tj używany Technics SL-Q2. Zabrałem się do kalibracji zgodnie ze wskazaniami z początku tego wątku, wcześniej przejrzałem instrukcję. Ustawiłem na za zero antyskating, ale pomimo tego ramię ciągle ucieka na zewnątrz. Jak bardzo źle jest? :cry:
Sony PS-X60 ( EPC-205C IIL) - Nuda Mini- Unison Research Simply Italy - Audio Physic Sitara 25+
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#743

Post autor: klin »

A wypoziomowales go?
Awatar użytkownika
josephson
Posty: 29
Rejestracja: 21 lut 2017, 09:52
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#744

Post autor: josephson »

Musi być idealnie? Bo nie jest, ale mieści w "oczku".
Sony PS-X60 ( EPC-205C IIL) - Nuda Mini- Unison Research Simply Italy - Audio Physic Sitara 25+
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#745

Post autor: klin »

Hmmm pewnie nie ale spróbować można. Nie wiem jaką masz poziomice bo te małe "poziomiczki" co je ostatnio wszędzie sprzedają to dziadostwo straszne...
Awatar użytkownika
josephson
Posty: 29
Rejestracja: 21 lut 2017, 09:52
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#746

Post autor: josephson »

Nawet jeśli byłaby to wina poziomu to myślę, że ramię nie wracałoby tak szybko.
Sony PS-X60 ( EPC-205C IIL) - Nuda Mini- Unison Research Simply Italy - Audio Physic Sitara 25+
pkrl5758
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2016, 16:12

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#747

Post autor: pkrl5758 »

Czy ktos z uzytownikow jest chetny pomoc ustawic ramie do Dynaudio 55B oraz pokrotce poprowadzic przez inne niezbedne regulacje dla tego modelu? Zalaczam zdjecie, aby pokazac, jak wyglada ramie. Uwaga: nie ma tam, jak w przypadku nowszych typow gramofonow, tradycyjnego pokretelka do ustawiania anti-skating'u.

http://www.audio-extasa.eu/popup_add_im ... cts_id=727
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#748

Post autor: Obywatel »

Wyważasz ramię tak jak w każdym innym gramofonie, a AS jest tam zrealizowany na ciężarku - tak jak w wielu polskich gramofonach. Zapewne jest tam jakaś skala, wg której przesuwa się ciężarek, typu 1 - 2 - 3.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 677
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#749

Post autor: Dante »

Obywatel pisze: Zapewne jest tam jakaś skala, wg której przesuwa się ciężarek, typu 1 - 2 - 3.
Nie jest to takie oczywiste ;) ramię przypomina to z Cec'a BD 2000, tam antyskating był zero-jedynkowy czyt. nacisk powyżej 1,5 g włączyć, poniżej - nie włączać. I to tyle, jeśli chodzi o precyzję ustawień AS :D Te ramiona tylko wyglądały dobrze, niestety regulacji nie było żadnej, ciężarek przykręcony na sztywno.
pkrl5758
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2016, 16:12

Re: Jak ustawić ramię w gramofonie?

#750

Post autor: pkrl5758 »

Rzeczywiscie, nie ma tam absolutnie zadnej miarki. Wyglada to tak, jakby ciezarek opieral sie o ramie i tyle.
ODPOWIEDZ