Jak ustawić ramię w gramofonie?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#31

Post autor: Wojtek »

Dziką wkładkę dała AT do tego gramofonu. Rekomendowany nacisk w przedziale 3-5g :D No ale OK.

Nie udało mi się znaleźć konkretnej wartości ustawienia VTA dla tej bazowej wkładki w twoim gramofonie, ale moim zdaniem skoro jak przy 0 jest za nisko, a przy 6 jest za wysoko to pewnie ktoryś ze stanów przejściowych (1-5) jest tym prawidłowym i idealnym :)

Także moja rada jest taka byś spróbował jednak na oko i na czuja ustawić to VTA tak by opuszczona wkładka w trakcie kalibracji (zerowy nacisk i antyskating) była równoległa do ramienia.

Przeczytałem, że ta wkładka ma dość krótką obudowę (chodzi o jej wysokość). Czasami przy takich wkładkach trzeba zastosować np. grubszą matę na talerzu by poprawnie ustawić VTA. Wiem że to trochę dziwne, no ale niestety tak jest. Moim zdaniem AT mocno przyoszczędziła parując tą wkładkę do tego gramofonu.

Już AT-95E jest wkładką lepszą o 2 klasy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Jak ustawić ramię w gramofonie

#32

Post autor: krzysiek »

Ok, ale nie pisałem, że przy 0 jest za nisko a przy 6 za wysoko :) Chodziło mi, że jak ustawię VTA na 0 to wkładka jest i tak niżej trochę niż początek ramienia(od strony ciężarka itp). A jak zwiększam to wiadomo, że kąt jeszcze się powiększa. Jak ustawiałem przeciw wagę to ramię było równolegle do talerza, więc chyba ok. Żeby nie było niejasności wkładka jest niżej niż część np przy stópce podpierającej ramię, a powinno być na tej samej wysokości(równolegle do talerza)? Dosłownie pół centymetra brakuje, żeby było idealnie równolegle całe ramię
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#33

Post autor: Wojtek »

krzysiek pisze:Tyle że ramie jest najniżej jak może być a wkładka jest niżej(czyli nie da się wypoziomować idealnie). Mogę jedynie w górę podnieść ramię, ale to jeszcze bardziej się kąt zwiększy między ramieniem a talerzem.
Ja to zdanie zinterpretowałem jako "za nisko i za wysoko" :)

W takim razie nie rozumiem.
krzysiek pisze:Żeby nie było niejasności wkładka jest niżej niż część np przy stópce podpierającej ramię, a powinno być na tej samej wysokości(równolegle do talerza)?
Równolegle do talerza powinno być ramię jedynie w stanie równowagi przy zerowym nacisku. Jak dołożysz nacisk to normalne jest, że ramię poza stopką jest poniżej stopki. Stopka to żaden wyznacznik kalibracyjny :)
krzysiek pisze:Dosłownie pół centymetra brakuje, żeby było idealnie równolegle całe ramię
No to nie da się tego o te pół cm wyregulować? Chodzi mi o wysokość ramienia :)

Jeśli nie to pozostaje wspomniana opcja z zastosowaniem grubszej maty ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
krzysiek
Posty: 59
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:36
Lokalizacja: Homo Varsoviensis

Jak ustawić ramię w gramofonie

#34

Post autor: krzysiek »

A no to wszystko jasne. Myślałem, że idealnie równolegle musi być całe ramię wraz z wkładką gdy gra płyta. Jeżeli nie to nie ma problemu :D To w takim razie nie wiem po co podnosić tą stronę ramienia(tą od regulacji) wyżej o te 6mm :)

EDIT: żeby nie nabijać niepotrzebnie. Przy dole ramienia(tam gdzie jest przymocowane do gramofonu) jest pierścień ze skalą od 0-6mm czyli to VTA(i to VTA mam na 0mm) tak? Od początku myślałem, że ramię(całe od wkładki do powiedzmy wysokosci stopki) ma być równolegle do talerza/płyty podczas grania i myślałem, że to się tą skalą reguluje(jak jeszcze nie miałem gramofonu, teraz mam to pytam). A mówisz, że to normalne, że wkładka jest niżej niż ta część na wysokości stopki i że równolegle ma być tylko podczas ustawiania przeciw wagi i antyskatingu to w takim razie wszystko w porządku :)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2010, 00:05 przez krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
Vinyl kills the mp3 industry
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#35

Post autor: Wojtek »

krzysiek pisze:Myślałem, że idealnie równolegle musi być całe ramię wraz z wkładką gdy gra płyta.
To swoją drogą, to zapewnia VTA :)

Ogółem sądzę, że coś gdzieś występuje jakieś nieporozumienie między nami ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
RadioactiveTangerine
Posty: 53
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:57
Lokalizacja: Karczew, ok. Wawki

Instalacja gramofonu

#36

Post autor: RadioactiveTangerine »

Tak wygląda mój antiscating:
http://img88.imageshack.us/img88/483/zdjcie0058g.jpg
Pokrętło z tyłu ma wartość 2, tak jak te boczne.
Nie wiem czy coś muszę wyregulować (jest ok dla mnie, nie patrzyłem czy znosi).
Nacisk igły na płytę (MF 101) wynosi 10-18 mN, zalecany 15 mN - jak to przeliczyć i ustawić?
Nie wiem czy coś pominąłem. Na razie moja przygpda z gramofonem jest ok ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#37

Post autor: Wojtek »

10 mN to tyle samo co 1 na skali nacisku czy antyskatingu :) Czyli optymalnie powinieneś mieć ustawione 1.5 (po kalibracji).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
RadioactiveTangerine
Posty: 53
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:57
Lokalizacja: Karczew, ok. Wawki

Jak ustawić ramię w gramofonie

#38

Post autor: RadioactiveTangerine »

Ok. Czyli chodzi o:
"Jak zbalansować ramię?
Wyłącz gramofon z sieci. Ustaw antyskating i nacisk na 0. Ostrożnie unieś wkładkę i przestaw ją tak by była gdzieś pomiędzy stopką, a talerzem. Uważaj by igła nie dotknęła powierzchni gramofonu/talerza. No i teraz zaczyna się zabawa :)

Zbalansowane ramię, gdy nacisk jest zerowy, trzyma pion równolegle do powierzchni talerza. Jeśli tak nie jest i ramię zamiast być w stanie równowagi to "bije" w dół lub w górę, musimy przystąpić do regulacji. Na wyczucie, drobnymi obrotami, kręć regulacją nacisku (łap za ciężarek, nie za plastikowe kółko ze skalą) i obserwuj zmiany. Rób tak aż dojdziesz do wspomnianej równowagi ramienia. Z tym jest najwięcej roboty i wymaga trochę praktyki, szczególnie jak się to robi pierwszy raz, ale bez obaw, dasz radę :)

Jak już to będziemy mieli z głowy to możesz ramię znów postawić na stopkę. Zwróć uwagę na ciężarek regulacji nacisku. Zapewne skala teraz nie będzie się zgadzała :) Trzymając jedną ręką ciężarek, obróć drugą ręką skalę, tak by wskazywała 0. Teraz masz pewność, że 0 na skali to faktycznie jest zerowy nacisk :)

No i w zasadzie to by było na tyle, gdyż w tym momencie ustawiamy optymalny nacisk dla naszej wkładki (podany zazwyczaj przez producenta) i zgodny z tym antyskating. Jednakże o Twojej wkładce nic nie wiemy. Ja bym u ciebie ustawił nacisk rzędu 1.5-2g, gdyż jest to chyba najpopularniejszy przedział wartości nacisku igły dla tego typu wkładek :) Możesz zacząć od 1.75 no i później w ramach obserwacji ewentualnie poprawiać ustawienie, odpowiednio dociążając lub odciążając wkładkę, ale bez wykraczania poza wyznaczony przedział.

Antyskating jest fabrycznie skalibrowany z ramieniem, tak więc z zasady działa to tak, że jeśli ustawimy nacisk 1.5g na ramieniu, to antyskating również ustawiamy na wartość 1.5 (bierz pod uwagę lewą skalę)." i coś jeszcze do tego? (cytat z Twojego postu z 1 strony)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#39

Post autor: Wojtek »

Już mówiłem ci coś kiedyś o takim "upewnianiu się". Post niedługo skasuję.
Tak, to wszystko. Byłoby wesoło gdybym specjalnie pomijał ważne kwestie by innym utrudniać życie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Jak ustawić ramię w gramofonie

#40

Post autor: Krzyś »

Kurde mol, mam problem z moim lenco l-75...

mianowicie kiedyśtam wypoziomowałem sobie ramię, ustawiłem nacisk, i było OK. A przynajmniej ja nabrałem przekonania, że jest OK.
Ponieważ dzisiaj kombinowałem z ciężarkiem do antyskatingu (sprzedawca dał mi tylko ciężarek 1 g, który nie nadaje się do większości wkładek, kombinowałem ze zrobieniem ciężarka z nakrętki, i w zasadzie to już mam, tylko musi się skleić, a w tym ciężarku 1 g była za krótka linka, i nie byłem w stanie tego zainstalować tak, by wszystkie płyty grały do końca (szczególnie 78rpm), to na jakiś czas dałem sobie spokój z antyskatingiem - o tym, żeby sprawdzić poprawność ustawienia antyskatingu nie było mowy)

Wkładka, jaką mam, to stanton 500 v3, nacisk 3-5 g.
Jak to wygląda (zdjęcie nie moje, ani nie mojego egzemplarza - przykładowe z allegro):
Schowek02.jpg
W moim gramiaku różnica jest zasadniczo taka, że mam oryginalną "śrubkę" do ciężarka do regulacji nacisku, a mocowanie sprężynki po założeniu najbardziej pasuje (tj. zatrzaskuje się), gdy ustawimy je tak, iż sprężynka jest równoległa do boków gramofonu, podobnie jak pałąk mocujący drucik z ciężarkiem - ale mniejsza z tym, z antyskatingiem będę się bawił, jak mi zaimprowizowany z nakrętki ciężarek do antyskatingu wyschnie.

I teraz, co robię w tej chwili:
mianowicie przy opuszczonym ramieniu i ciężarku do regulacji nacisku ustawionym na 0g (wedle instrukcji), przesuwam przeciwwagę w takie położenie, że ramię (tj. odcinek, który jest prosty) wydaje się być idealnie równoległe do talerza/podłogi/plinty/skrzynki. Po osiągnięciu tego celu ustawiam przy pomocy ciężarka do regulacji nacisku nacisk na poziomie 4,5g. Podnoszę ramię, przesuwam nad płytę, opuszczam je, i ... igła nie dosięga powierzchni płyty!
znowu nacisk na 0, ramię opuszczone, i okazuje się, że jednak nie jest równoległe do talerza/podłogi itp... (przeciwwaga jest oczywiście zblokowana i nie przesuwa się...)... powtarzam cały proces i wychodzi tak samo...
(przeciwwagi nie mogę ustawić "do góry nogami" w stosunku do tego, co jest na zdjęciu, bo mi wtedy nie uda się założyć pałąka mocującego drucik z ciężarkiem)

gramiak myślę, że mam wypoziomowany, bo stoi na podłodze, choć w sumie to chyba zaraz go jeszcze sprawdzę...

wkładkę mam przymocowaną do dedykowanego dla lenco l75 koszyczka z mocowaniem 1/2... i raczej nie brakuje w niej niczego...

POMOOOOCYYYYYYYY! )))));
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Jak ustawić ramię w gramofonie

#41

Post autor: Krzyś »

dobra, problem rozwiązany (:

okazało się, że plinta jest taka trochę latająca... jak dostałem ten gramiak to dostałem też 2 sztuki jakichś takich gumowych niewiadomo czego, no i drogą dedukcji doszedłem ze te gumowe niewiadomoco to jednak nie stopka pod gramofon (gramofon miał stopki) tylko takie coś, co montuje się na wystające z obudowy drewnianej bolce, co ma utrzymywać w odpowiednim miejscu plintę i tłumić wibracje od pudła. zainstalowałem to badziewie i szybciutko skonfigurowałem gramiaka (:

jeszcze tylko z antyskatingiem mam zagwozdkę - na razie, przy ciężarku 1 g igła puszczona na miejsce, gdzie nie ma rowka, sobie jedzie w przód i odbija się od etykiety płyty :morda:
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Jak ustawić ramię w gramofonie

#42

Post autor: chrzan49 »

Witajcie.Czytam i czytam i czegoś nie rozumiem.Przeciwciężar MUSI sie łatwo przesunąc na ramieniu.Jeżeli nie chce to przytrzymać ramie i pokrecajaą ściagnąc do tyłu a potem wkrecić.
Igły z North to raczej ostatecznośc.Doskonałe igły i paski ma kolega Wamat na All.
mam taki grammofon.To jest jeden z lepszych do zdobycia na rynku.Nie pozbywaj sie bo niewiele lepszych kupisz a jezeli juz to za duuuuże pieniądze.
Pozdrawiam Tomasz
PS łatwo dokupic dobra wkładke bo headshell 1/2 ".np.AT 91,AT 95 ,Ortofon lun ktorys z Duali albo Shure 75.Koszt nowej około 100 złotych.nie powala.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#43

Post autor: Wojtek »

chrzan49 pisze:Igły z North to raczej ostatecznośc.Doskonałe igły i paski ma kolega Wamat na All.
Moim zdaniem to są te same igły.

Myślę że Krzyś nie ma problemów z wkładkami, a co do gramofonu to chyba wie co kupił :D

Prosiłbym też o trzymanie się tematu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Jak ustawić ramię w gramofonie

#44

Post autor: chrzan49 »

A jesteś pewien że wie?Ja mam spore obawy.
Pozdrawiam Tomasz
PS to nie są te same igły.Zbieżność imion.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak ustawić ramię w gramofonie

#45

Post autor: Wojtek »

chrzan49 pisze:A jesteś pewien że wie?Ja mam spore obawy.
Tak. Przeczytaj jego wątek o wyborze sprzętu tutaj to może zmienisz zdanie :)
chrzan49 pisze:PS to nie są te same igły.Zbieżność imion.
Zbieżność jakich "imion"? Mówisz o nazwach igieł? Te raczej wszędzie będą te same :)
Chodzi o to, że zarówno North jak i Wamat mają z reguły zamienne igły od tego samego producenta, co moim zdaniem wyklucza ich "inność" :)
Zresztą, ceny mają praktycznie te same.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ