Teoria i praktyka kalibracji ramienia

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#31

Post autor: klin »

Potwierdzam - poziomica ta jest rewelacyjna! :) Dzięki!
Jakby ktoś szukał na ebay to: "Benz Micro cartridge a mini spirit level"
pszemcio
Posty: 93
Rejestracja: 16 sty 2014, 17:14

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#32

Post autor: pszemcio »

Mam pytanie, skoro specyfikacja AT91 mówi, że siła nacisku to 1,4 do 2,5, to skąd wiecie jaką ustawić
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#33

Post autor: Wojtek »

Zakłada się, że wartością optymalną będzie środkowa wartość z przedziału podanego przez producenta, czyli w przypadku 1.5-2.5g będzie to 2g.
Oczywiście jak ktoś chce eksperymentować to może sobie dostrajać siłę nacisku w obrębie tego przedziału (lub poza nim :D).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pszemcio
Posty: 93
Rejestracja: 16 sty 2014, 17:14

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#34

Post autor: pszemcio »

dzięki!
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Ustawianie wkładki

#35

Post autor: klin »

Powiedzcie mi proszę z Waszego doświadczenia jaki wpływ na dźwięk ma złe ustawienie styczności, kąta prowadzenia igły (tangency).
Z tego co rozumiem to (w dużym uproszczeniu) VTA za wysokie / niskie ma wpływ na tony wysokie / niskie. Anti skating w uproszczeniu wpływa na głośność kanałów a azymut na rozmieszczenie źródeł na scenie. I to wszystko słyszę ale na co ma wpływ kąt prowadzenia? Przesunąłem pivota o pół centymetra (SME 3009 II) i muszę przyznać, że nie usłyszałem jakiejś specjalnej różnicy...
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#36

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 12:31 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Ustawianie wkładki

#37

Post autor: Pawelec »

To jest dość ciekawy temat ;) . Też kiedyś się dziwiłem ustawiając różne warianty na SME 3009, tym że różnice są znikome albo ich prawie nie ma :( . Do czasu. Nie wiem jaką masz wkładkę i igłę i resztę toru. Im lepsza wkładka i szlif jej igły tym jest większa szansa wyłapania znaczących różnic i wtedy słychać kiedy kalibracja jest poprawna. Też trzeba by określić co dla kogo są znaczące różnice. Dopiero teraz jak testuję zbudowane przez siebie ramiona 9 i 12" na wkładce MC wiem ile mnie do tej pory minęło :D . Ileż to elementów w ustawieniach ma słyszalny wpływ na efekt końcowy - tego się nie spodziewałem. SME 3009 to bardzo dobre ramię z precyzyjnym układem regulacji, lecz dopóki nie zamówiłem igły od Jico SAS VN35HE, to "super" grająca poprzednia igła nie była tak podatna na zmianę w ustawieniach. W SME ruch piwora powoduje zmianę ustawienia wkładki i widać to od razu w punktach zerowych. Nie ma szans na precyzyjne śledzenie rowka przez igłę w każdym miejscu płyty (początek, środek i koniec). Ten błąd jest wtedy bardzo duży i powinien być słyszalny. Jak skróciłeś odległość to na początku płyty różnica nie jest zbyt wielka lecz im dalej to szczegóły, scena się rozjeżdża, a pod koniec płyty to już "kogel mogel" ;) Jak zwiększysz odległość pivota od szpindla to "kogel mogel" będzie już na początku.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Ustawianie wkładki

#38

Post autor: klin »

U mnie jest też Jico SAS.
OK ale jak się jest w okolicach tych paru milimetrów od optymalnego ustawienia to rozumiem, że jakichś strasznych przekłamań nie ma prawa być. Czyli tak jak napisałeś na początku i na końcu płyty zawszę jakieś są - kwestia ich zminimalizowania poprzez ustawienie najbliższe optimum :)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Ustawianie wkładki

#39

Post autor: chudy_b »

Ja tam za bardzo nie słyszę błędów w ustawieniu wkładki. Ostatnio niechcący przestawiłem jednostki miary na wadze i w efekcie AT120 obciążyłem w okolicach 5g. Całkiem nieźle grało :D Wkurzało mnie tylko ocieranie body wkładki o płytę :D :D :D :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#40

Post autor: Wojtek »

klin pisze:Czyli tak jak napisałeś na początku i na końcu płyty zawszę jakieś są - kwestia ich zminimalizowania poprzez ustawienie najbliższe optimum :)
Na tym to niestety polega, przy klasycznym ramieniu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#41

Post autor: ROCHO »

BLOCZEK REGULACJI VTA .Używał lub używa ktoś z was ? Jest to przydatny gadżet ?
Załączniki
MillenniumAnlageblock2_zps62dd11e6.jpeg
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#42

Post autor: Bacek »

Tak, wersję dla skąpców czyli wydrukowaną na papierku, ale w wypadku takiego SME to by się nie sprawdziło bo faktycznie tu potrzeba przezroczystego.

Z drugiej strony ja by przyczepić do czegoś cienkiego to na końcach nawet nieprzezroczystego będzie widać czy linie się schodzą.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#43

Post autor: Pawelec »

A ja sobie wystrugałem :) Chciałem nawet zrobić z logo winyl.net :( ale co się odwlecze to nie ...........
Załączniki
IMAG0144 (640x361).jpg
IMAG0150 (640x361).jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#44

Post autor: Acia »

Oj Pawelec wszędzie te pytania o logo:)
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Teoria i praktyka kalibracji ramienia

#45

Post autor: ROCHO »

Czyli widać na przykładzie kolegi Pawelca, że to przydatny gadżet.Szybko i łatwo może ustawić ramię gramofonu.Warto się w to kiedyś zaopatrzyć ?
Nie posiadam również wagi jubilerskiej, więc skala ustawiona jest na podziałce tyle ile wynosi nacisk dla wkładki. A czy tyle jest czy nie przekłamuje ?
ODPOWIEDZ