Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Feyelomar
Posty: 35
Rejestracja: 24 lut 2017, 19:22

Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#1

Post autor: Feyelomar »

Witajcie,
nigdzie nie znalazłem podobnego wątku, ani po przeszukaniu forum nie widziałem, aby ktoś wcześniej spotkał się z tym problemem. Rzecz ma się następująco - stroboskop w moim Hitachim PS-48 nie wyłącza się po powrocie ramienia (i manualnym i automatycznym) i działa tak długo, jak długo pozostaje podłączony do prądu. Wygląda to dość dziwnie, bo czasami po powrocie ramienia wyłączy się na 10-15 sek, po czym samoczynnie włącza się na nowo. Ramię stoi wtedy oczywiście bezczynnie. Dodam, że lampa nie włącza się od razu po podłączeniu do prądu, dopiero po pierwszym opuszczeniu ramienia, czyli tak jak powinna, natomiast wyłączyć się już jej nie tak śpieszno. Jakieś pomysły? :think:
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#2

Post autor: andre »

W Aiwie mam tak samo.Jest zasilanie stroboskop świeci.Taka konstrukcja.
Feyelomar
Posty: 35
Rejestracja: 24 lut 2017, 19:22

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#3

Post autor: Feyelomar »

Też mi to na początku przyszło na myśl, ale potem obejrzałem kilka filmików na yt z udziałem tego gramka, i nigdzie nie widziałem podobnej sytuacji. Może ktoś posiada/posiadał ten model i wyjaśni moje wątpliwości? Mi to osobiście jakoś nie przeszkadza, po prostu chcę wiedzieć, czy wszystko chodzi w moim drapaku jak należy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#4

Post autor: Wojtek »

Raczej nie powinno tak być. Trzeba by zbadać połączenie zasilania podświetlenia strobo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#5

Post autor: andre »

Sprawdziłem na filmikach i rzeczywiście racja.Zakładam że ktoś obszedł obwód i załączył strobo na stałe z prozaicznego powodu.Zapewne załączenie i wyłączenie stroboskopu skutkowało trzaskiem w głośnikach.Albo brak ,albo uszkodzony albo źle dobrany kondensator foliowy w zasilaniu.Tak naprawdę to ta modyfikacja nic złego nie wnosi.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#6

Post autor: pawel0777 »

Pobierz sobie instrukcje serwisową https://www.vinylengine.com/library/hitachi/ps-48.shtml na schemacie jest to dokładnie narysowane.
Nie powinna świecić się cały czas :)
Feyelomar
Posty: 35
Rejestracja: 24 lut 2017, 19:22

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#7

Post autor: Feyelomar »

Zauważyłem pewne upośledzenie, być może powiązane ze strobo. Mianowicie - gramofon zdaje się mieć problem z rozpoczęciem i zakończeniem akcji. Rzecz ta występuje generalnie tylko przy pierwszym podłączeniu go do prądu lub jeżeli stoi bezczynnie przez dłuższy moment (2-3h). Żeby talerz zaczął się kręcić po zwolnieniu ramienia trzeba je trochę dopieścić (poruszać w te i wewte), ewentualnie po prostu poczekać, żeby usłyszeć charakterystyczny "cyk". To samo z powrotem ramienia - przy pierwszych odtwarzaniach niekoniecznie wraca, ale jak już "cyknie" lub jeżeli manualnie dopchnie się ramię w stronę szpindla, żeby usłyszeć ponowne cyknięcie, to potem już będzie wracało. Jak już się go dopieści, to działa jak należy, dopóki dopóty nie będzie stał dłużej bezczynnie. Pierwsze co mi przyszło do głowy, to bardzo prosta przyczyna. Czy może to być najzwyczajniej spowodowane wyschniętym smarem na łożysku ramienia? Jeżeli nie, to jest jeszcze kwestia gniazdka sieciowego - to, do którego jest teraz podłączony i gramofon i wzmacniacz swojego czasu miało pewne jazdy, ale raczej mnie to nie przekonuje, dlatego jeszcze nie sprawdzałem na innym. No chyba, że przyczyna jest rzeczywiście głębsza i ktoś po prostu coś przy tym majstrował, ale bardziej mi to wygląda, chociaż jestem laikiem, na bardziej prostą, mechaniczną usterkę.
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#8

Post autor: pawel0777 »

Pozostaje dobrać się do wyłącznika który będzie się znajdował gdzieś w okolicy osi ramienia. Jest on odpowiedzialny za zasilanie silnika jak i neonówki.
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#9

Post autor: Dragant »

Nie wykluczałbym też smarowania mechaniki. Rzuciłem okiem na serwisówkę i jest kilka miejsc, które wymagają smarów. Warto byłoby je sprawdzić.
W Sony miałem przypadek gdy zaschnięty smar nie pozwalał żeby silnik ruszył - talerz drgnął o kilka stopni i koniec. Trywialna przyczyna - stary smar zmienił stan skupienia z cieczy na ciało stałe.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
britberry
Posty: 11
Rejestracja: 31 maja 2015, 15:54
Gramofon: Hitachi PS-48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#10

Post autor: britberry »

Mam ten sam model Hitachi i chyba ten sam problem :roll: Żeby gramofon się załączył muszę się trochę nagimnastykować z ramieniem (szczególnie jak nie używam przez dłuższy czas). Po zakończeniu odsłuchu, ramię wraca na swoje miejsce ale stroboskop działa dalej i talerz też się kręci. Więc znowu muszę "bawić się" ramieniem przez (i tu cyfry bywają różne) 2-10 minut aż wreszcie sprzęt się wyłączy. Nie wiem jaka jest przyczyna, trochę boję się zaglądać do środka bo nie znam się na majsterkowaniu i nie chciałbym go przez przypadek zabić :D Wydaje mi się, że kiedyś znalazłem coś na zagranicznym forum, że przyczyną może też być headshell. Mój Hitachi dodatkowo po podłączeniu przedwzmacniacza przenosi "buczenie" do głośników więc jak na razie jakość pozostawia wiele do życzenia. Ale jak już się ze wszystkim uporam to sprzęt pierwsza klasa. :)
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#11

Post autor: chrzan49 »

Bez rozebrania wróżenie z fusów.Stawiam na zastale smary.
Tomasz
Awatar użytkownika
britberry
Posty: 11
Rejestracja: 31 maja 2015, 15:54
Gramofon: Hitachi PS-48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#12

Post autor: britberry »

Udało mi się uporać z problemem, jak się okazało ryzyko nie było aż takie wielkie. Główny winowajca został oznaczony na zdjęciu. To właśnie ten mechanizm cyka, pyka i wydaje inne dźwięki przy poruszaniu ramieniem a przede wszystkim jak już było powyżej wspominane problem leżał w starym smarowaniu. Po zdjęciu pokrywy poobserwowałem i pobawiłem się trochę tą częścią. Wziąłem nić dentystyczną OralB-Mint i zacząłem czyścić. Problem jak widać na zdjęciu leży też w tym że to jest zanitowane i ciężko jest się tam dostać dlatego pomysł z nicią okazał się zbawienny. Wyczyściłem ten mechanizm z każdej możliwej strony i posmarowałem na nowo. Zamknąłem. Początkowo mechanizm raz się wyłączał raz nie co mnie trochę zirytowało ale chyba ten smar musiał się trochę rozejść bo po krótkim czasie wszystko zaczęło chodzić płynnie, czyli ramię włącza stroboskop a po zakończeniu czy to CUT czy automatycznie ramię wraca na swoje miejsce, osadza się i w tym momencie po 1-2 s wyłącza stroboskop i talerz.

PS Co mnie zdziwiło, wpływ ma też ustawienie przeciwwagi ramienia a nawet te pokrętła od anti-skatingu ! Jak trochę tam pokombinowałem z nimi to znowu przestało działać ale jak wróciłem do odpowiednich ustawień to wszystko znów działało elegancko.

PS2 Problem z szumem był najbardziej trywialny czyli kabelek od uziemienia podczepiłem pod śrubkę w Vivanco a jego drugą część do zacisku który znajduje się na tyle Hitachi. Wszystko działa aż miło posłuchać, mam nadzieję że pomogłem.
Załączniki
DSCN10817.jpg
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#13

Post autor: Dragant »

britberry pisze: Udało mi się uporać z problemem
No i świetnie! :clap: "kto nie smaruje, ten nie jedzie" ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
britberry
Posty: 11
Rejestracja: 31 maja 2015, 15:54
Gramofon: Hitachi PS-48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#14

Post autor: britberry »

Ehh i znowu nie działa. Załącza się bez problemu ale po zakończeniu ramię wraca na miejsce nie wyłączając stroboskopu i talerza (tzn raz na dwadzieścia może zadziała). Ruszałem przeciwwagą ale tym razem nie pomogło. To musi być coś bardzo delikatnego bo widzę jak ramię osadza się z powrotem na miejscu to lampka w stroboskopie czasami minimalnie na sekundę przygasa. Zupełnie jakby chciało się wyłączyć ale jednak nie mogło. :?
Feyelomar
Posty: 35
Rejestracja: 24 lut 2017, 19:22

Re: Hitachi PS-48 - lampa stroboskopowa się nie wyłącza

#15

Post autor: Feyelomar »

Chwilowo nie mam czasu, ale niedługo będę z tym jechał do serwisu. Wtedy się wszystkiego dowiem. Również od początku przypuszczałem zastałe smary, w moim przypadku to może być to. Tutaj jest nawet wszystko opisane: http://doknow.de/HitachiPS48Repair_en.html
Ale u ciebie jest jeszcze ten niezatrzymujący się talerz, u mnie nie ma tej dolegliwości. Andre zasugerował, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być pęknięty kondensator przeciwzakłóceniowy odpowiedzialny za prawidłowy start silnika. To też by trzeba sprawdzić.
ODPOWIEDZ