Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#16

Post autor: Jaskier »

ahaja pisze:"Już lepiej opuścić igłę na fragment płyty bez muzyki i ocenić czy igła stoi w miejscu i czeka na rowek czy też "jedzie" do lub od środka, aczkolwiek takie testowanie wymaga cierpliwości."
AS ustawiony w ten sposób będzie błędny. Nie można ustawiać AS na gładkiej powierzchni.
Dlaczego?
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#17

Post autor: ahaja »

Dlatego, że na gładkiej powierzchni nie występują siły takie jakie występują kiedy igła jest w rowku. A tą właśnie siłę należy skompensować odpowiednio.
Zatem siła AS ustawiona na gładkiej powierzchni jest kilkadziesiąt procent (+-30...50) mniejsza niż ta właściwa.
Błąd ten jest tym większy im ostrzejszy szlif - zgodnie z tym co napisałem wcześniej.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#18

Post autor: eenneell »

ahaja pisze:Zatem siła AS ustawiona na gładkiej powierzchni jest kilkadziesiąt procent (+-30...50) mniejsza niż ta właściwa.
Błąd ten jest tym większy im ostrzejszy szlif - zgodnie z tym co napisałem wcześniej.
Czyli "na gładkiej powierzchni" igła powinna "wędrować" delikatnie na zewnątrz :?: :?: :?:
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#19

Post autor: ahaja »

Nie. Będzie też 'wędrować' ku szpindlowi.
Jednak siła dośrodkowa działająca na igłę będącą w rowku jest znacznie większa niż ta działająca na gładkiej powierzchni.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#20

Post autor: eenneell »

OK!
to tak:
1) przy AS=0 "igła zasuwa ku szpindlowi"
2) do teraz uważałem AS za dobrze ustawiony wtedy kiedy "igła łapała" rowek na wprost
3) od dzisiaj ma "łapać rowek wędrując delikatnie" ku szpindlowi :?:
Dobrze zrozumiałem :?: :?: :?: :?:
pozdro
"dociekliwy" ;)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#22

Post autor: eenneell »

Aha! czyli jednak tak:
eenneell pisze:2) do teraz uważałem AS za dobrze ustawiony wtedy kiedy "igła łapała" rowek na wprost

:lol: :oops: :lol: :oops:
wlod
Posty: 117
Rejestracja: 18 lut 2011, 13:25
Lokalizacja: łódzkie

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#23

Post autor: wlod »

Czy dla wkładki Goldring 1042 (jej wysokości) ustawienie vta na 0 jest ok? Przy nie obciążonym ramieniu mam nacisk 2,0 ale nie słyszę różnicy w stosunku do zalecanego 1,7. Jaka wartość nacisku jest optymalna?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#24

Post autor: Wojtek »

A propos dywagacji anty-skatingowych z audiostereo... logicznie się zgadza, wszystko w porządku, ale tak czy siak wychodzi wsio na to samo, krótko mówiąc ;)

wlod:
O ustawieniach VTA dla Goldringa pisałem już na poprzedniej stronie. Zacytuję teraz samego siebie:
Wojtek pisze:Co do ustawienia VTA to można zerknąć z profilu na ramię w trakcie odtwarzania płyty. Dla Goldringa dałbym tutaj ustawienie 1 albo 2, ew. coś pośredniego.
1042 jest akurat bardzo czułą wkładką na kąt VTA. Myślę, że sam to odczujesz jak popróbujesz.
Optymalny nacisk to nacisk zalecany, chyba że istnieje jakaś audiofilska odmiana języka polskiego ;)
Tak więc skoro nie odczuwasz różnicy to zostaw na 1.7g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlod
Posty: 117
Rejestracja: 18 lut 2011, 13:25
Lokalizacja: łódzkie

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#25

Post autor: wlod »

Wojtek, dzięki za wskazówki. Nadszedł czas porównań. Goldring w zasadzie zagrał nieco ale...tylko nieznacznie lepiej od wkładki Ortofon Salsa MC, ma większy rozmach, rozdzielczość etc. W tej chwili zamontowałem na ciężki heashell firmy Sansui wkładkę Denon 103 r, dodatkowo dokręciłem 6 gr ciężarek do przeciwwagi aby było trochę masy. Muszę się trochę "osłuchać" na pewno dźwięk jest..."większy", "pełniejszy" ale nie wiem czy jest dobrze poukładany, jeszcze zastanawiam się nad dociążeniem headshella.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#26

Post autor: Wojtek »

wlod pisze:Goldring w zasadzie zagrał nieco ale...tylko nieznacznie lepiej od wkładki Ortofon Salsa MC, ma większy rozmach, rozdzielczość etc.
To ciekawe, że lepiej. Twoja Salsa także pracowała na SL-1210?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlod
Posty: 117
Rejestracja: 18 lut 2011, 13:25
Lokalizacja: łódzkie

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#27

Post autor: wlod »

No fakt...nie rozsądnie napisałem. Porównywałem Salsę w PJ RPM 5 z Goldringiem na 1210. A teraz będę miał odniesienie Goldring 1042 vs Denon 103 R na 1210. Nie bardzo rozumiem to dziwne, że Goldring zagrał lepiej?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#28

Post autor: Wojtek »

wlod pisze:Nie bardzo rozumiem to dziwne, że Goldring zagrał lepiej?
Tzn. ja się dziwię, ale oczywiście nie zaprzeczam :) Salsa moim zdaniem jest trochę przereklamowana.

Dzięki za spostrzeżenia ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wlod
Posty: 117
Rejestracja: 18 lut 2011, 13:25
Lokalizacja: łódzkie

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#29

Post autor: wlod »

Nie mogę jakoś jasno się odnieść. Kilka dni słuchałem konfiguracji technics+denon 103 r. czyli rekomendowane połączenie. Wydaje się z właściwym dociążeniem. Ciężki headshell Sansui dodatkowo ciężarek do headshella w sumie wraz z wkładką zważyłem i ważyło 21 g, do tego przeciwwaga dodatkowo dociążona wkręcanym ciężarkiem 6 gramowym, wszytko razem ok 40 g. Dźwięk pełny, duży, masywny ale czegoś mi brakuje...nazwałbym to że brakuje mi ..kultury. Może tak to musi grać po prostu a może niepotrzebnie w preampie mam włączone wzmocnienie ale bez tego byłoby słychać szum. mieniłem wkładkę powróciłem do Goldringa 1042. Dźwięk jest trochę "mniejszy", trochę mniej masy ale kulturalniejszy, dźwięki lepiej są poukładane.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics 1210 jak wycisnąć najwięcej z tej maszyny.

#30

Post autor: Wojtek »

wlod pisze:a może niepotrzebnie w preampie mam włączone wzmocnienie ale bez tego byłoby słychać szum.
Jakie wzmocnienie? Jaki szum?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ